Jak przebiega akcja szczepienia kadry medycznej w obu siedleckich szpitalach?

2021-01-12 14:20 Monika Półbratek
covid szczepionka
Autor: Monika Półbratek Zdjęcie ilustracyjne

Zarówno zarząd Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach, jak i dyrekcja siedleckiego SPZOZ-u informują, że proces szczepienia medyków przeciwko COVID-19 przebiega w ich placówkach szybko i sprawnie. Większość pracowników służby medycznej, którzy zadeklarowali taką wolę, przyjęło już zastrzyki. W obu szpitalach planowane jest obecnie zakończenie tzw. „etapu zero” akcji szczepień.

Przypomnę, do siedleckiego szpitala wojewódzkiego pierwsza część zastrzyków dotarła 4 stycznia. Tego samego dnia rozpoczęło się szczepienie kadry medycznej placówki. Ta partia szczepionek skończyła się bardzo szybko, bo w ciągu zaledwie dwóch dni.

– Oczywiście, na razie to zaopatrzenie w szczepionki jest zgodne z zamówieniem. Niestety, minus polega na tym, że są one dostarczane raz w tygodniu, w poniedziałek. Gdy zatem zaszczepi się więcej osób, to nie ma możliwości dobrania tych szczepionek na dany tydzień, i trzeba czekać na kolejny poniedziałek. Ale oczywiście, w ramach posiadanych już doświadczeń i zorganizowania tego w sposób coraz doskonalszy, będziemy te liczby zwiększać – mówi Marcin Kulicki, prezes Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach.

Jeżeli akcja będzie przebiegała bez zakłóceń, jej zakończenie ma nastąpić już w przyszłym tygodniu. Na ten tydzień zaplanowano natomiast wykonanie prawie 400 zastrzyków. Do tej pory zdecydowała się na nie mniej więcej jedna trzecia kadry placówki.

– Jest to ponad 30 procent załogi. To się waha, bo coraz więcej osób jednak decyduje się na szczepienie. Myślę że dojdziemy do tego pułapu około 50 procent – dodaje Marcin Kulicki.

Tymczasem w siedleckim Szpitalu Miejskim, w którym akcja szczepień medyków rozpoczęła się o tydzień wcześniej (28 grudnia), jej zakończenie także będzie najprawdopodobniej nieco szybsze. Wstępnie planowane jest już na najbliższy czwartek.

– Szczepimy dalej medyków, zgodnie ze standardami określonymi przez Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia. Do 14 stycznia pracownicy medyczni czy też inni pracownicy zatrudnieni w Zakładach Opieki Zdrowotnej, mają prawo zapisać się na szczepienie. Jeżeli zdążymy zaszczepić tych zgłaszających się do 14 stycznia, to akcja się zakończy. Jeżeli nie, to będzie ona przedłużana do momentu, gdy te osoby zapisane otrzymają zastrzyki. Na dzień dzisiejszy zaszczepiliśmy około 740 osób – informuje Mirosław Leśkowicz, dyrektor SPZOZ-u w Siedlcach.

Wśród osób dotychczas zaszczepionych w Szpitalu Miejskim, są już zarówno pracownicy siedleckiego SPZOZ-u, jak i innych okolicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej. Wczoraj (11 stycznia), szpital otrzymał kolejną partię 270 zastrzyków, która – zdaniem dyrektora – powinna wystarczyć dla pozostałych osób, zgłaszających się w tym tygodniu.

Szczepienia przeciw COVID-19 w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach