Andrzej Borkowski

i

Autor: fot. archiwum prywatne/JS

Jak profesor UPH i literaturoznawca został terytorialsem… [AUDIO]

2021-05-19 20:52

Z gabinetu wykładowcy siedleckiej uczelni na poligon. Prof. Andrzej Borkowski przekonuje, że Wojska Obrony Terytorialnej są dla wszystkich. Warunek to dobra organizacja i wyrozumiała rodzina.

Andrzej Borkowski pracuje na Wydziale Humanistycznym UPH w Siedlcach. Od trzech lat swoje zawodowe i rodzinne życie łączy ze służbą w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej. Militarną pasją zaraził go straszy brat, który także jest żołnierzem WOT. - Początkowo bardzo ironicznie podchodziłem do tej kwestii i nawet podśmiewałem się z brata, nie rozumiejąc czym jest WOT, w przekazie medialnym bardzo różnie funkcjonuje ta formacja, więc nie miałem wyrobionego zdania na ten temat - tłumaczy. Z czasem to się zmieniło. - W toku takich swobodnych rozmów zaczął mi mówić, co robią, jak wyglądają zajęcia i to w jakiś sposób zachęciło mnie i pomyślałem, że może ja też bym spróbował.

Od pomysłu do realizacji nie upłynęło dużo czasu. Na przełomie stycznia i lutego 2019 roku profesor Borkowski wziął udział w 16-dniowym szkoleniu podstawowym, które rozpoczęło jego przygodę z wojskiem. Zmieniło także sposób patrzenia na całą formację. - Ta „szesnastka” to było ekstremalne doświadczenie, dwa tygodnie na poligonie w bardzo różnych warunkach pogodowych, ale mimo wszystko udało mi się przejść przez to szkolenie, byłem z siebie bardzo zadowolony, to była taka pierwsza lekcja WOT. A potem kolejne. Terytorialsi spotykają się co miesiąc w weekend na szkolenia rotacyjne, oprócz tego raz w roku na dłuższe treningi.

Andrzej Borkowski w mundurze

i

Autor: fot. archiwum prywatne Andrzej Borkowski, żołnierz WOT
Andrzej Borkowski praca

i

Autor: fot. JS Andrzej Borkowski, profesor UPH

Na poligonie czeka mnóstwo wyzwań. Ale poza nim także. Trzeba bowiem pogodzić wojskowe obowiązki z pracą i życiem rodzinnym. - Należy dobrze negocjować z rodziną, żeby pozwalała na tego typu pasje, odwołując się do takich ważnych kwestii, jak poczucie odpowiedzialności za ojczyznę, oczywiście z tego - nazwijmy to - patosu nie warto korzystać zbyt często – radzi. Jeśli chodzi o pracę, to tu jest zdecydowanie prościej. - Wojsko jest maksymalnie elastyczne i to nie jest tak, że pracownik który jest w WOT jest zagrożeniem dla firmy, wręcz przeciwnie – to jest przeważnie pracownik bardzo dobrze zmotywowany, zorganizowany (…) Oczywiście są kryzysy, bo jeśli jest nawał pracy na uniwersytecie i wtedy myślę sobie, po co mi to wszystko, ale kiedy się to przekroczy, kiedy człowiek się dobrze zorganizuje, to wtedy jest ta satysfakcja, że jednak sobie świetnie z tym poradziłem i z nową energią przychodzę do miejsca pracy… (Cały wywiad z prof. Andrzejem Borkowskim dostępny jest w materiale audio, który poniżej)

Rozmowa z Andrzejem Borkowskim, profesorem UPH i żołnierzem WOT. POSŁUCHAJ:

W szeregach 5. Mazowieckiej Brygady OT są jeszcze wolne miejsca. Chętni mogą się zgłaszać. 25 czerwca rusza szkolenie w ramach projektu „Wakacje w WOT”.

[WIDEO] Siedlecka noc muzeów

Jaki sport powinieneś zacząć uprawiać wiosną?

Pytanie 1 z 7
W wolnym czasie lubisz...