Jak dokarmiać ptaki zimą, by im nie zaszkodzić? [AUDIO]

2021-01-13 17:21 Joanna Soćko
ptaki zima
Autor: fot. pixaby

Temperatura coraz częściej spada poniżej zera, za oknem biało. To czas by pomyśleć o ptakach i zorganizować dla nich „stołówkę”. Dokarmiać skrzydlatych gości może każdy. - Trzeba jednak pamiętać, by robić to mądrze - mówi Michał Dziedzic z siedleckiego Nadleśnictwa.

- Pierwsza zasada mówi, że jeśli już zaczęliśmy karmić ptaki powinniśmy to kontynuować aż nie poprawi się pogoda. Musimy być systematyczni, obowiązkowi i pamiętać, że te ptaki czekają na tę karmę i nie polecą nigdzie indziej. Jeżeli będziemy ją wywieszać kilka dni przy naszym domu a potem nagle przestaniemy to robić one będą zdezorientowane i nie będą wiedziały, gdzie szukać tego pokarmu - tłumaczy Michał Dziedzic z siedleckiego Nadleśnictwa.

Druga zasada dotyczy pokarmu, który serwujemy ptakom. W ptasim jadłospisie powinny znaleźć się produkty świeże, naturalne, bez soli i przypraw.

- Mogą być to tłuszcze jakieś, nasiona zatopione w tłuszczu. Powinniśmy raczej unikać chleba, ponieważ zawiera sól i łatwo się na nim rozwijają wszelkie pleśnie i grzyby i może to skutkować jakimiś problemami zdrowotnymi ptaków - radzi Michał Dziedzic.

Trzeba także pamiętać, by karmnik zawiesić czy ustawić w zacisznym, bezpiecznym miejscu – z dala od kotów i innych zwierząt, które mogą być zagrożeniem dla ptaków.​

(Więcej o dokarmianiu ptaków usłyszycie w materiale dźwiękowym, który jest pod artykułem)

Dokarmianie ptaków. Co warto wiedzieć? POSŁUCHAJ:
Szczepienia przeciw COVID-19 w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach