Jak będą funkcjonowały od października akademiki UPH? Czy będą bezpieczne? [AUDIO]

2020-09-14 16:59 Monika Półbratek
Jeden z akademików UPH
Autor: Monika Półbratek Jeden z akademików UPH

Siedlecki Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny przygotowuje się do rozpoczęcia nowego roku akademickiego w rygorze sanitarnym. Uczelnia chce wdrożyć hybrydowy proces nauczania. Zajęcia teoretyczne będą się odbywać zdalnie, ale praktyczne – na uczelni. Ruszy więc także miasteczko akademickie. Jak będzie działało w dobie pandemii? Czy akademiki pomieszczą mniejszą liczbę studentów?

Już teraz wiadomo, że będzie w nich zachowywana zasada społecznego dystansu. – Podstawową decyzją, jaką podjęliśmy, jest kwaterowanie w jednym pokoju jednego studenta. Nasze akademiki mają strukturę segmentową. To znaczy do tej pory było tak, że były dwa pokoje, węzeł sanitarny i wnęka kuchenna – i tam zazwyczaj mieszkały cztery osoby. W tej chwili przewidujemy, że w jednym segmencie powinno mieszkać po jednej osobie, czyli dwie – wyjaśnia Barbara Biesiada-Drzazga, prorektor ds. studiów w UPH.

Opłaty za miejsce w akademiku nie będą różniły się od tych, które studenci ponosili wcześniej. Te osoby, którym na tym zależało, zawsze miały bowiem możliwość mieszkania osobno, za nieco wyższą kwotę. Spora część z nich korzystała z takiej opcji jeszcze w czasach przed pandemią koronawirusa. Uczelnia nie straci więc na tym, że wynajmie kwatery mniejszej liczbie osób. Oprócz tego, pary, małżeństwa i rodzeństwa, które zgłoszą taką chęć, będą mogły nadal mieszkać razem. 

– Oczywiście my ufamy naszym studentom, znamy ich od wielu lat, wiemy, że to są osoby odpowiedzialne i taką decyzję o wspólnym zamieszkaniu podejmą oczywiście w sposób odpowiedzialny – dodaje prorektor.

Na razie wydaje się, że nie powinno zabraknąć miejsc dla osób, które będą chciały mieszkać w akademikach. Zarówno w nich samych, jak i w pomieszczeniach, w których będą się odbywać ćwiczenia i laboratoria, będą spełniane wymogi rygoru sanitarnego. Przed końcem września wszystkie budynki UPH muszą zostać dostosowane do nowych wymogów bezpieczeństwa. Na każdym z wydziałów powstają stanowiska z płynami do dezynfekcji rąk i wydzielone miejsca na izolatki. Po każdych zajęciach przeprowadzona też zostanie obowiązkowa dezynfekcja sali. Nowe procedury zostaną wprowadzone również w budynkach miasteczka akademickiego.

– Zakazujemy zapraszania gości, czyli osób z zewnątrz, zmieniamy strukturę takich przyziemnych czynności, czyli podawania kluczy, oddawania kluczy, zabezpieczenia wszystkich węzłów sanitarnych, dezynfekcja regularna klamek, ograniczenie liczby wejść do akademika – wymienia Barbara Biesiada-Drzazga.

Wprowadzenie nowych zasad ma zapewnić bezpieczne warunki nauki i pracy zarówno studentom, jak i pracownikom uczelni. Więcej na ten temat usłyszycie w zamieszczonym poniżej materiale dźwiękowym.

Nowy rok akademicki ruszy 1 października.

Posłuchaj o przygotowaniach do uruchomienia miasteczka akademickiego i nowych zasadach sanitarnych, jakie będą tam wprowadzone:
Posprzątali zalew w Siedlcach