Hulajnogi elektryczne zapewniają szybki transport. Korzystając z nich, należy jednak pamiętać o ostrożności. Warto mieć na sobie kask podczas jazdy

i

Autor: Monika Półbratek Hulajnogi elektryczne zapewniają szybki transport. Korzystając z nich, należy jednak pamiętać o ostrożności. Jeżeli jest to możliwe, tzn. hulajnoga nie jest wypożyczona pod wpływem nagłego impulsu, warto mieć na sobie kask podczas jazdy

Hulajnogi elektryczne zmorą lekarzy – ich użytkownicy często trafiają na SOR

2020-09-16 15:03

Na oddział ratunkowy Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach co kilka dni trafiają ostatnio osoby, które wywróciły się, korzystając z takiego pojazdu. W wyniku wypadków najczęściej doznają urazów głowy lub złamań. Lekarze apelują do użytkowników elektrycznych hulajnóg o ostrożność. Do apelu dołączają się także siedleccy policjanci.

Popularność tych pojazdów stale rośnie. Są coraz chętniej kupowane i wypożyczane, a choć prawo nie traktuje ich jeszcze na równi z rowerami, to ich użytkownicy często tak właśnie je postrzegają. Są jednak znacznie bardziej dla nich niebezpieczne niż rowery. 

– Hulajnogi elektryczne są coraz bardziej rozpowszechnione w naszym mieście, w związku z tym młodzi adepci sztuki jeżdżenia na hulajnogach, głównie oni, doznają wypadków, i to obserwujemy w naszych statystykach szpitalnych. Są to zazwyczaj urazy głowy, złamania, rany, które wymagają szycia. Nie są to urazy, które są bardzo lekkie (…) Są to urazy, które wymagają, niestety, interwencji chirurgicznej, czasami przyjęcia do szpitala, czasami założenia gipsu. Są to złamania, które są poważne. Niestety dotyczą często młodych mieszkańców – wyjaśnia Mariusz Mioduski, Zastępca Dyrektora ds. Medycznych w szpitalu. 

Wypadki wynikają najczęściej z nieostrożności użytkowników hulajnóg, którzy jadą zbyt szybko lub zaczepiają o kanty chodników, a nie używają kasków i ochraniaczy:  – Ręka szybciej się zrasta, natomiast urazy czaszkowo-mózgowe są bardzo poważne w skutkach (…) Takich pacjentów w swoim doświadczeniu zawodowym, którzy doznali urazu w wyniku użytkowania hulajnogi elektrycznej, już miałem. W związku z tym apeluję szczególnie o zakładanie kasków, tak jak do normalnych rowerów. Jest to obligatoryjne, żeby zapobiec tym niekorzystnym skutkom – ostrzega lekarz. 

Hulajnogi

i

Autor: Monika Półbratek

Hulajnogi elektryczne są pojazdami szybkimi, których prędkość trudno jest kontrolować. Korzystając z nich, warto zadbać o własne bezpieczeństwo i założyć kask. Także siedleccy policjanci apelują do mieszkańców, by korzystając z tego rodzaju środków lokomocji, pamiętali o ostrożności. Przypominają, że latem zdarzył się już śmiertelny wypadek z użytkownikiem takiego pojazdu w powiecie siedleckim. 

– W okresie wakacyjnym doszło do wypadku na DW 803, gdzie 17-letni chłopak poruszał się po drodze dla rowerów, po czym zjechał bezpośrednio pod zbliżający się pojazd i niestety, zginął w tym wypadku – mówi podinsp. Krzysztof Skup, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego siedleckiej komendy. 

Zarówno używając własnego pojazdu, jak i wypożyczonego, warto dbać o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników ruchu drogowego: – Ze strony policji prosiłbym wszystkich użytkowników takich pojazdów o rozwagę, roztropność, o nieutrudnianie innym przemieszczania się oraz o pozostawianie hulajnóg w takich miejscach, aby nikomu nie przeszkadzały – dodaje podinspektor Skup. 

Wiosną przyszłego roku mają wejść w życie nowe przepisy dotyczące korzystania z hulajnóg elektrycznych. Według planu, pojazdów tych będzie można używać tylko na drogach dla rowerów, a w razie ich braku – na jezdni. Na razie użytkownicy hulajnóg traktowani są jednak na równi z pieszymi i muszą poruszać się po chodnikach.

Bezpiecznie na rowerze - film profilaktyczny

Ile wiesz o polskim Youtube?

Pytanie 1 z 13
W Szczecinie został nagrany słynny film z hasłem: Ale urwał! Co było dalej?