„Gdzie się podziały tamte prywatki...” – wystawa pocztówek dźwiękowych w Bibliotece Pedagogicznej w Siedlcach

i

Autor: fot. Biblioteka Pedagogiczna w Siedlcach

Nowa wystawa

„Gdzie się podziały tamte prywatki...” – wystawa pocztówek dźwiękowych w Bibliotece Pedagogicznej w Siedlcach

2023-09-27 12:50

Ducha najnowszej wystawy, która jest już dostępna w Bibliotece Pedagogicznej w Siedlcach, idealnie oddają słowa znanej piosenki, którą Wojciech Gąssowski wykonuje od 1989 roku: „Gdzie się podziały tamte prywatki…”. Na ekspozycji znalazły się zbiory pocztówek dźwiękowych, należących do Tomasza Nasiłowskiego z miejscowości Nowe Iganie w gminie Siedlce. Wystawa stanowi kontynuację cyklu „Twoje pasje w naszej bibliotece” i można ją oglądać bezpłatnie.

Właściciel kolekcji pocztówek Tomasz Nasiłowski to niezwykły członek Siedleckiego Klubu Kolekcjonerów, pasjonat historii i kultury naszego regionu. Jego kolekcja skupia się na pamiątkach związanych z Powstaniem Listopadowym oraz okresem PRL. Dla gości Biblioteki Pedagogicznej przygotował wyjątkową ekspozycję.

– Na tej wystawie będziecie mieli okazję zobaczyć unikalne pocztówki dźwiękowe, które były jednym z niesamowitych wynalazków czasów PRL-u. To właśnie na nich zapisywano głosy i dźwięki, które można było odtwarzać przy pomocy specjalnych gramofonów. I tak właśnie, z dumą prezentujemy na wystawie dwa zabytkowe gramofony z czasów PRL-u, które są częścią tej niezwykłej kolekcji – informuje Małgorzata Percińska z Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej w Siedlcach.

Pracownicy placówki zapraszają serdecznie do odwiedzenia wystawy i wspominania dawnych czasów. Ekspozycję można oglądać w holu biblioteki od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00-18.00, a w sobotę w godz. 9.00-15.00.

Ikony PRL-u. Ich piosenki śpiewała cała Polska! Rozpoznasz po tytule?

Pytanie 1 z 10
Hit "Jaskółka uwięziona" śpiewał...
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE