„EDU-Liski” w Siedlcach. Lekcje dla młodych miłośników leśnych przygód [FOTO]

2021-07-22 14:25
akcja edu liski
Autor: Joanna Soćko

Jak zachować się, kiedy spotkamy dzikie zwierze, które owoce leśne są jadalne, jak zbierać grzyby, co zrobić gdy zgubimy drogę do domu – odpowiedzi na te pytania poznają najmłodsi podczas zajęć w ramach akcji „EDU-Liski”. Cykl wakacyjnych spotkań organizują wspólnie siedlecka policja i nadleśnictwo.

Leśne warsztaty odbywają się na terenie uroczyska Sekuła. Biorą w nich udział m.in. uczestnicy półkolonii z Siedlec i gminy Siedlce. - Podczas tej akcji przede wszystkim promujemy bezpieczne zachowanie w lesie, ale również w terenie otwartym (…) Będąc w terenie dzieci w praktyce uczą się na przykład co zrobić, gdyby zgubiły się w lesie, jak się zachować kiedy spotkają jakieś zwierzątko - tłumaczy sierż. sztab. Małgorzata Mazurek z Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach.

Zajęcia prowadzą wspólnie policjanci i pracownicy Nadleśnictwa Siedlce, którzy przekazują młodym uczestnikom wiele cennych rad. - Po pierwsze dzieci nie powinny same wchodzić do lasu, szczególnie jeśli nie znają okolicy, to powinny spacerować z osobami dorosłymi, jeśli mają telefon komórkowy, to dobrze zabrać go do lasu, też polecamy żeby dzieci miały przy sobie gwizdek, w razie zagubienia może po po prostu zagwizdać i wtedy dziecko łatwo znaleźć, oczywiście roślin i grzybów, których nie znamy nie powinniśmy dotykać i zbierać - radzi Joanna Łukacz z Nadleśnictwa Siedlce.

Zajęcia w ramach akcji „EDU-Liski” potrwają do końca wakacji. Są jeszcze wolne miejsca, chętni którzy chcieliby zapisać swoje dzieci mogą kontaktować się pracownikami siedleckiej komendy lub nadleśnictwa.