Dworek w Iganiach. Inwentaryzacja historyczna zakończona, budowlana w przygotowaniu [AUDIO]

2021-06-08 17:54 Joanna Soćko
muzeum regionalne
Autor: fot. Sławomir Kordaczuk Zabytkowy budynek jest w złym stanie technicznym. Wymaga generalnego remontu

Trwają przygotowania do odbudowy dworku w Nowych Iganiach koło Siedlec. Ma tam zostać utworzone Muzeum Powstania Listopadowego, które będzie filią Muzeum Regionalnego w Siedlcach. Do tego jeszcze długa droga. Aktualnie prowadzone są badania, które pozwolą ocenić jak dużo pracy jest do zrobienia.

Pod koniec czerwca powinna być gotowa ekspertyza budowlana. Będzie ona podstawą do przygotowania planu odbudowy zabytkowego dworku z początku XIX wieku. - Będziemy opracowywać programu konserwatorski odbudowy budynku, będziemy wiedzieli, która ściana będzie wymagała wzmocnienia, która będzie musiała zostać rozebrana, wiadomo że ganek oddzielił się od korpusu budynku, ponieważ widać wyraźnie, że był dobudowany już w trakcie użytkowania tego obiektu, więc fundamenty zapewne były trochę mniej wytrzymałe i już wiem, że będzie wymagał całkowitej odbudowy - mówi Sławomir Kordaczuk, dyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach. A oprócz ganku, wiele innych elementów dworku trzeba będzie odbudować.

Niedawno zakończyła się inwentaryzacja historyczna nieruchomości. Powstały rysunki techniczne i zdjęcia ilustrujące m.in. kolorystykę poszczególnych warstw tynku czy stolarkę okienną. - Okna, okiennice, wszystkie zdobienia, parkiety, bo w dwóch pomieszczeniach zachowały, więc to będzie na rysunkach technicznych zachowane, wszystkie kolorystyki wszystkich warstw w pomieszczeniach…

Przygotowania do odbudowy dworku w Iganiach. Mówi Sławomir Kordaczuk. POSŁUCHAJ:

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem nowe muzeum będzie gotowe za 3 lata.

Punkt szczepień drive-thru w Siedlcach. Zobacz jak działa