Dni otwarte w Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach

i

Autor: fot. Monika Półbratek

Dzień drzwi otwartych w UPH

Dni otwarte w Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach [FOTO, AUDIO]

2023-03-21 15:06

Warsztaty, wykłady, pokazy, seminaria i gry wydziałowe... ze szczyptą magii – to atrakcje tegorocznych Dni Otwartych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Dziś i jutro (21 i 22 marca) dzieci i młodzież z miasta i regionu mogą odwiedzać wszystkie wydziały siedleckiej uczelni wyższej i korzystać z atrakcji, jakie przygotowali na tę okazję wykładowcy i studenci. Zobaczcie nasze zdjęcia z niektórych zajęć!

POSŁUCHAJ relacji z dni otwartych w Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach w 2023 roku - odtwórz na komputerze:

Podczas dni otwartych chcemy pokazać naszą uczelnię, jej bogatą bazę dydaktyczną i naukową. A jednocześnie chcemy, żeby w tym poznaniu naszej uczelni znalazło się trochę zabawy, śmiechu i dowcipu, czyli ukazujemy to, jak wygląda życie studenckie – z jednej strony jest to ciężka praca, a z drugiej jest ono wesołe i czasami są to dowcipne chwile – powiedział podczas inauguracji wydarzenia prof. dr hab. Mirosław Minkina, Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

W 2023 roku dni otwarte w siedleckim uniwersytecie odbywają się we wtorek i środę 21 i 22 marca. W ich ramach młodzież z miasta i regionu może uczestniczyć nie tylko w wykładach czy seminariach, ale też w zupełnie innych zajęciach, m.in. w grach wydziałowych. Każdy z wydziałów UPH przygotował dla uczestników zupełnie inne atrakcje.

– Pierwszy Dzień Wiosny z Wydziałem Nauk Ścisłych i Przyrodniczych to impreza, którą rozpoczął wykład prof. Barbary Kot z zakresu mikrobiologii na temat oddziaływania mikroorganizmów chorobotwórczych na żywe organizmy i na organizm ludzki. Są to również zajęcia, które odbywają się w różnych salach wydziału – warsztaty skomponowane w formie gry, w której młodzież uczestniczy w sposób aktywny, co umożliwi jej uzyskanie pewnych nagród. Na innych wydziałach odbywają się zajęcia związane ze specyfiką tych wydziałów. Są to wykłady, różnego typu warsztaty i pokazy – informuje dr hab. Cezary Sempruch, dziekan Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UPH, prof. uczelni.

Oprócz pracowników naukowych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego, w organizację gier wydziałowych aktywnie włączyli się także studenci. Wszyscy przebrali się w baśniowe stroje, by w ramach gry „Upadek Czarnego Maga” oprowadzać młodzież po różnych zakamarkach uczelni.

– Na naszym wydziale są dzisiaj cztery krainy – Kraina Biologów, Chemików, Matematyków i Informatyków. W każdej z nich są cztery osobne sale, w których uczniowie będą otrzymywać zadania. Z każdego z nich otrzymują artefakty, które potem muszą wymienić na nagrodę. Drużyna, która będzie pierwsza, otrzyma najlepsze nagrody od Wielkiego Dziekanusa – wyjaśnia Zuzanna Kosowska, przewodnicząca Koła Naukowego Studentów Matematyki „GRAF”.

Na Wydziale Agrobioinżynierii i Nauk o Zwierzętach UPH goście dni otwartych uczestniczyli w różnego rodzaju warsztatach z udziałem zwierząt i owadów – od psów, przez kury, aż po ptaki drapieżne i... patyczaki. Młodzież, ale także dzieci ze szkół podstawowych z miasta i regionu zachwyciło spotkanie ze zwierzętami, wykłady – np. o sokolnictwie, a także pokazy dotyczące odpowiednich sposobów opieki nad zwierzętami oraz animaloterapii.

– Było bardzo fajnie, dowiedzieliśmy się wielu rzeczy edukacyjnych. Wysłuchaliśmy wykładu o sokolnictwie. Dowiedzieliśmy się, co to jest i jak ważne jest to dla przyrody, a także że jest to bardzo ciężka praca, by wyszkolić zwierzę – powiedziała nam Oliwia, która na dni otwarte UPH przyjechała z Mińska Mazowieckiego.

W programie Dni Otwartych UPH w 2023 roku znalazły się także m.in.: zajęcia dotyczące nowoczesnych form fitnessu (w Centrum Sportu i Rekreacji), warsztaty tworzenia pieczęci czy tworzenia drzewa genealogicznego (na Wydziale Nauk Humanistycznych), symulacja rozprawy karnej, warsztaty kryminalistyczne i gra wydziałowa „Ukryte Kokosy” (na Wydziale Nauk Społecznych), wykonanie analizy składu ciała (na Wydziale Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu). Szczegółowy harmonogram wszystkich zajęć można znaleźć na stronie internetowej uniwersytetu: https://www.uph.edu.pl/uniwersytet/dni-otwarte.

Sonda
Wybierasz się na studia po maturze?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE