Darmowe jedzenie dla mieszkańców Siedlec. Rusza bezpłatna Jadłodzielnia

i

Autor: fot. Monika Półbratek

Darmowe jedzenie dla mieszkańców – rusza bezpłatna Jadłodzielnia Siedlce [AUDIO]

2022-05-18 14:07

Od poniedziałku 23 maja w Siedlcach rusza bezpłatna Jadłodzielnia. Będą z niej mogli korzystać wszyscy mieszkańcy miasta i okolic, którzy chcą podzielić się posiłkiem z innymi lub sami się czymś poczęstować. Inicjatywa wpisuje się w światowy trend foodsheringu. W Siedlcach wyszli z nią wspólnie lokalni społecznicy oraz Siedlecka Spółdzielnia Mieszkaniowa.

POSŁUCHAJ więcej o inicjatywie Jadłodzielnia Siedlce:

Czym jest Jadłodzielnia Siedlce?

– Chcemy od poniedziałku 23 maja ruszyć w Siedlcach z Jadłodzielnią, która ma ideę dzielenia się jedzeniem, które przyrządzimy w naszych domach, a które zostaje nam w nadmiarze. Gdy jest jeszcze świeże i nadaje się do jedzenia, możemy się nim podzielić z tymi ludźmi, którzy są w potrzebie. Generalnie dzielmy się każdym posiłkiem, który miałby nam zalegać i później niepotrzebnie trafiłby do śmietnika! – zachęca społecznik Grzegorz Orzełowski.

Siedlecka Jadłodzielnia będzie działać w systemie Foodsharing Polska. Będzie miała swoich opiekunów, którzy będą codziennie czuwać nad tym, by funkcjonowała w mieście prawidłowo. Będzie też całkowicie bezpłatna.

Skąd pomysł na Jadłodzielnię w Siedlcach?

Z pomysłem utworzenia w mieście m.in. Zniczodzielni i Jadłodzielni wyszli młodzi ludzie ze stowarzyszenia Nadzieja dla Siedlec. Przy wsparciu społecznika Grzegorza Orzełowskiego ponad miesiąc temu udało się stworzyć Zniczodzielnię przy siedleckim Cmentarzu Centralnym, gdzie można pozostawiać nadające się do wykorzystania znicze lub zabierać te, które postawili tam inni. Na podobnych zasadach będzie działała Jadłodzielnia, której utworzenie w mieście wsparła Siedlecka Spółdzielnia Mieszkaniowa. Jej pracownicy będą opiekować się lodówkami i dostarczą do wszystkich mieszkańców SSM ulotki, informujące o powstaniu i sposobie działania Jadłodzielni w Siedlcach.

– Trudno obojętnie przejść wobec takiej inicjatywy młodych ludzi, dotyczącej przede wszystkim i bezpośrednio człowieka. Dlatego na zarządzie podjęliśmy decyzję, że włączymy się w tę akcję, mając na względzie te dwa cele, które są tutaj szalenie ważne – pierwszy ogólny, czyli zapobieganie marnowaniu się żywności, a także drugi, bardziej nam bliski, którym jest pomoc najuboższym mieszkańcom Siedleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej, a także szerzej – wszystkim mieszkańcom miasta, ponieważ będą mogli z tego korzystać – mówi Michał Golik, prezes SSM w Siedlcach.

Darmowe jedzenie dla mieszkańców Siedlec. Rusza bezpłatna Jadłodzielnia

i

Autor: fot. Monika Półbratek Na zdjęciu, od lewej: Ola Matlakowska, Grzegorz Orzełowski, prezes i wiceprezes Siedleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej

Co można i czego nie można przynosić do Jadłodzielni?

– Pełny wykaz można znaleźć na boku każdej lodówki oraz na fanpage’u Nadzieja dla Siedlec na Faceboku. Można przynosić produkty, które chciałoby się zjeść samemu, a które przekroczyły datę minimalnej trwałości „najlepiej spożyć przed” (nie mylić z „należy spożyć do…” – takich produktów nie przynosimy). Mogą to być produkty zapakowane lub w pojemnikach, w tym wyroby własne, np. ciasta czy zupy starannie i szczelnie zapakowane, które mają naklejony lub napisany na wierzchu opis potrawy i datę jej przygotowania, a także np. sery, jogurty czy twarogi. Nie można przynosić surowego mięsa, alkoholu, produktów z niepasteryzowanego mleka czy produktów napoczętych, np. otwartych puszek, czy rzeczy które powinny być stale chłodzone, a przebywały poza lodówką dłużej niż 30 min – mówi Aleksandra Matlakowska z organizacji pozarządowej Nadzieja dla Siedlec.

Jadłodzielnia w Siedlcach - wykaz co można tam przynosić

i

Autor: fot. Monika Półbratek Wykaz produktów, które mogą być przynoszone do Jadłodzielni, znajduje się na boku każdej z lodówek

Twórcy Jadłodzielni doszli też do wniosku, że jedna lodówka, w której można by było pozostawiać jedzenie, może być niewystarczająca dla wszystkich mieszkańców miasta. Postanowili stworzyć kilka punktów, w których mieszkańcy mogliby jedzenie pozostawiać i zabierać. Dzięki wsparciu sponsorów, udało się zdobyć niezbędne przy takiej akcji lodówki. Międzynarodowa Organizacja Policjantów IPA w czynie społecznym zakupiła jedną dużą lodówkę, a kolejne dwie przekazała siedleckim społecznikom firma Iglotex. W zakupie i rozmieszczeniu lodówek w mieście pomogły także Pralnia Laguna i Przychodnia Centrum.

Gdzie można znaleźć lodówki? W jakich godzinach można z nich korzystać?

By z Jadłodzielni swobodniej mogli korzystać mieszkańcy całego miasta, lodówki zostały rozmieszczone w bardzo różnych jego rejonach:

  • Pierwsza w budynku Administracji nr 1 SSM Siedlce przy ul. Sobieskiego 18, w którym od marca 2022 roku przez dłuższy czas działał magazyn dla uchodźców z Ukrainy. Lokalizacja ta została wybrana m.in. ze względu na to, że miejsce to w ciągu ostatnich tygodni stało się dobrze znane wielu siedlczanom.
  • Druga lodówka stoi w budynku Siedleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. 3 Maja 28,
  • Lokalizacja trzeciej zostanie ustalona po konsultacjach z mieszkańcami Siedlec, zarówno bezpośrednich jak i poprzez facebookowe strony twórców inicjatywy. Może stanąć np. w rejonie ul. Monte Cassino i Mazurskiej, na osiedlu Warszawska.

Wymienione miejsca będą dostępne od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.00 do 18.00, a także w soboty od godz. 7.00 do 16.00. Warto dodać, że żywność w Jadłodzielni mogą pozostawiać nie tylko indywidualni mieszkańcy, ale też np. właściciele małych sklepików, którzy chcą w ten sposób pozbyć się produktów o krótkim terminie przydatności do spożycia.

Sonda
Czy Jadłodzielnia jest w Siedlcach potrzebna?