Czy w Siedlcach powstanie nowy cmentarz? Gdzie będzie zlokalizowany? [AUDIO]

2020-11-30 18:44 Monika Półbratek
Na Cmentarzu Janowskim w Siedlcach jest coraz mniej miejsca na nowe nagrobki
Autor: Monika Półbratek Na Cmentarzu Janowskim w Siedlcach jest coraz mniej miejsca na nowe nagrobki

Potrzebę stworzenia w Siedlcach nowego cmentarza pracownicy magistratu widzą od lat. Z każdym kolejnym rokiem sprawa ta staje się jednak bardziej nagląca, bo ubywa wolnego miejsca na starych nekropoliach. Wraz z rosnącą w dobie pandemii liczbą zgonów, problem ten jest coraz wyraźniej zauważalny. Gdzie władze miasta planują stworzyć nowy cmentarz? Kiedy powstanie?

Już kilka lat temu, z myślą o nowej nekropolii, wytyczono w mieście obszar w okolicy ulic Grabianowskiej i Zielnej. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla tego rejonu, pod cmentarz przeznaczono 11 ha terenu, ale tylko 2 ha należą już do miasta. Pozostałe działki urzędnicy magistratu planują wykupić.

– Będziemy próbowali nabywać te nieruchomości w drodze negocjacji. Jeżeli negocjacje nie przyniosą satysfakcjonującego dla miasta rezultatu, z uwagi na cel publiczny, jest stosowana w ustawie o gospodarce nieruchomościami procedura ich wywłaszczania. Miejmy nadzieję, że do takiej procedury nie będziemy musieli dochodzić – wyjaśnia Wojciech Piesio, naczelnik wydziału geodezji i gospodarki nieruchomościami.

Władze miasta planują zająć się wykupem od przyszłego roku. Na ten cel chcą przeznaczyć pieniądze ze sprzedanej w listopadzie działki przy ul. Warszawskiej. Kupiła ją pochodzące ze stolicy firma, z przeznaczeniem pod obiekt wielkopowierzchniowy. W styczniu miasto ma za nią otrzymać ponad 7 mln 554 tys. zł netto (9 mln 292 tys. zł brutto).

– Chciałbym, aby te pieniądze były przeznaczone właśnie na wykup tych działek [pod cmentarz - przyp. red.]. Przyszłoroczny budżet pokaże, jak będziemy to realizowali, ale chcę zapewnić wszystkich mieszkańców, że w jakiej wysokości będzie można, taką kwotę przeznaczymy w budżecie na ten cel. Bo jest to bardzo ważna sprawa, żeby jak najszybciej to uregulować – podkreśla prezydent Andrzej Sitnik.

W przyszłorocznym budżecie wykup tych nieruchomości ma zostać potraktowany jako jedna z najważniejszych inwestycji, ponieważ proces ten będzie długotrwały. Szacunkowo ma on zająć urzędnikom około trzech lat.

– Przeprowadziliśmy analizę tego, czym dysponujemy, jeśli chodzi o cmentarz na ul. Janowskiej. Biorąc pod uwagę analizę sprzed dwóch lat, naprawdę powinno to być priorytetem w naszym mieście, aby jak najszybciej utworzyć ten cmentarz komunalny. Na Cmentarzu Centralnym już w ogóle nie ma miejsca. Analizowaliśmy też już kilkakrotnie na kolegium prezydenta, jak ta sytuacja wygląda na Cmentarzu Janowskim. Nie ukrywam, że teraz ta sytuacja epidemii nasiliła wykorzystanie tego wolnego terenu. Nie wiemy, jak długo ta pandemia potrwa (...), ale jedno nie ulega wątpliwości: trzeba już rozpocząć te wszystkie działania, które pozwolą nam na utworzenie cmentarza komunalnego – dodaje prezydent.

Co więcej, przy ulicy Grabianowskiej przebiega miejski wodociąg. Władze miasta muszą więc także ustalić z siedleckim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji, w jaki sposób można zlokalizować w tym rejonie nekropolię, by nie kolidowało to z obowiązującymi przepisami. W świetle prawa, miejsce pochówków musi się bowiem znajdować najbliżej w odległości 50 metrów od rur wodociągowych. Więcej na temat nowego cmentarza usłyszycie w załączonym poniżej materiale dźwiękowym.

Posłuchaj: gdzie ma zostać zlokalizowany nowy cmentarz w Siedlcach? Kiedy powstanie?
To widzi pacjent chory na COVID-19. Wstrząsający film lekarza