Wojsko

Budynek sztabu i koszarowce 18. Dywizji Zmechanizowanej już gotowe [Galeria zdjęć]

2023-11-16 12:17

Nowoczesny budynek sztabowy i trzy koszarowce 18 Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach są już gotowe do użytku. To jedne z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie obiektów wojskowych w Polsce i na wschodniej flance NATO.

W siedleckim garnizonie oddano do użytku pierwsze obiekty nowoczesnej infrastruktury. Wśród nich jest budynek sztabu, który na 12,5 tysiącach metrów powierzchni mieści najnowocześniejsze systemy łączności, kontroli dostępu i awaryjnego zasilania.

- Podsumowujemy pierwszą część naszej ciężkiej pracy nad wyposażeniem dowództwa 18 Dywizji Zmechanizowanej w te wszystkie narzędzia, które są niezbędne do skutecznego kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi. Podkreślają one jednocześnie naszą obecność na wschodniej flance NATO – powiedział gen. bryg. Dariusz Mędrala, dyrektor zakładu inwestycji organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.

W budynku sztabu znalazły się gabinety, izba pamięci, sale konferencyjne i obszerna aula. Na co dzień pracować będzie tu ponad 300 osób.

- Mamy przepiękny obiekt, który będzie służył żołnierzom na wiele pokoleń. Ja zawsze powtarzam, że żołnierzom wojska polskiego, funkcjonariuszom należy się to co najlepsze. Aby wymagać od nich ofiarnej służby, trzeba dawać to co najlepsze, stwarzać warunki do służby, warunki do pracy – podkreślał w swoim przemówieniu gen. dyw. Arkadiusz Szkutnik, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka w Siedlcach.

Do użytku oddano też trzy nowoczesne koszarowce. - Z dniem dzisiejszym wzrasta potencjał zakwaterowania, ale też bazy szkoleniowej i magazynowania. Komfort użytkowania tego budynku wpłynie pozytywnie na morale żołnierzy - mówił ppłk Waldemar Paluszek, dowódca 18. Batalionu Dowodzenia.

Na terenie koszar wciąż trwają prace. W budowie i w remoncie jest kilkadziesiąt kolejnych obiektów wojskowych.

- Są to 33 budynki budowane od podstaw i 13 budynków, które są przebudowywane. Wśród tych budynków jest budynek sztabu ale również stołówka oraz hala sportowa, a także całe zaplecze logistyczne, które później będzie użytkowane przez żołnierzy - wyjaśniał mjr Kamil Dołęzka, rzecznik prasowy 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka w Siedlcach.

Prace na terenie jednostki wojskowej w Siedlcach trwają od początku 2021 roku. Ich zakończenie zaplanowane jest na 2027 rok.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE