Antosia potrzebuje najdroższego leku świata [AUDIO]

2020-09-15 18:00 Joanna Soćko
tosia
Autor: siepomaga.pl

Astronomiczna kwota – 9,5 mln złotych to koszt leku, który może zahamować chorobę Antosi Dąbrowskiej. Dziewczynka ma 5 miesięcy i cierpi na rdzeniowy zanik mięśni - SMA typu pierwszego. Rodzice Tosi proszą o pomoc w zbiórce na kosztowną terapię genową, która da jej szanse na normalne życie.

Mięśnie dziewczynki stopniowo zanikają. Najpierw te odpowiedzialne za poruszanie, a później te, dzięki którym oddycha. - Ta choroba prowadzi do obumarcia mięśni, w wyniku mutacji genu organizm nie produkuje białka, które jest odpowiedzialne za przekazywaniu informacji o skurczach i rozkurczach mięśni - tłumaczy Zofia Dąbrowska, mama Tosi.

Kosztowna terapia genowa może zatrzymać chorobę. Ważne żeby podać ją jak najszybciej. - Tak naprawdę im wcześniej terapia jest podana, tym ma lepszy efekt – dodaje mama dziewczynki.

Na portalu siepomaga.pl trwa zbiórka na leczenie Antosi. Pomóc można także, biorąc udział w licytacjach organizowanych na facebooku (tutaj). Do pełnej kwoty brakuje jeszcze ponad 7 mln złotych.

Więcej o Antosi można usłyszeć w materiale dźwiękowym, który jest dostępny poniżej.

Mówi Zofia Dąbrowska, mama Antosi. Posłuchaj:
Pozyskiwanie leku dla pszczół