śp. o. Maksymilian Adam Świerżewski

i

Autor: fot. Urząd Miasta Siedlce śp. o. Maksymilian Adam Świerżewski

19 listopada 2021 roku dniem żałoby na terenie miasta Siedlce

2021-11-18 18:35

W związku z tragiczną śmiercią zakonnika o. Maksymiliana Adama Świerżewskiego z parafii ojców franciszkanów pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Siedlcach, który w ubiegłym tygodniu został ciężko pobity w parku miejskim, prezydent Andrzej Sitnik ogłosił 19 listopada 2021 r. dniem żałoby na terenie Miasta Siedlce.

Żałoba w Siedlcach będzie obowiązywała w piątek, 19 listopada. Na znak tej żałoby flagi na masztach należących do miasta Siedlce oraz jego jednostek organizacyjnych będą opuszczone do połowy masztu. Flagi miasta eksponowane w inny sposób, a należące do wymienionych podmiotów, należy przepasać kirem – informuje Aneta Krajewska, naczelnik gabinetu prezydenta miasta.

Ogłoszona żałoba nie wiąże się jednak z odwoływaniem odbywających się w tym dniu imprez kulturalnych.

Zrobiliśmy rozeznanie, czy są jakieś wydarzenia artystyczne na terenie miasta, które w jakiś sposób mogłyby te obchody tragicznej śmierci zakłócić. Okazało się, że nie mamy w tym czasie żadnych koncertów i innych tego typu rozrywkowych przedsięwzięć, dlatego też nic nie zostało odwołane – dodaje Aneta Krajewska.

Od czasu śmierci zakonnika o. Maksymiliana, mieszkańcy Siedlec zostawiają w siedleckim parku miejskim kwiaty i znicze

i

Autor: Monika Półbratek Od czasu śmierci zakonnika o. Maksymiliana, mieszkańcy Siedlec zostawiają w siedleckim parku miejskim kwiaty i znicze

Żałoba w mieście została wprowadzona zarządzeniem prezydenta Siedlec Andrzeja Sitnika, ale wnioskował o nią także przewodniczący Rady Miasta Siedlce – Henryk Niedziółka. Przypomnę, że wiąże się ona z nagłą śmiercią 35-letniego o. Maksymiliana Adama Świerżewskiego z parafii ojców franciszkanów w Siedlcach. Zmarł on w szpitalu dokładnie tydzień wcześniej, 12 listopada 2021 roku, w kilka godzin po tym jak 11 listopada wieczorem przypadkowi przechodnie znaleźli go w siedleckim parku miejskim ze śladami ciężkiego pobicia. Dziś, czyli 19 listopada, o godz. 19.00 w siedleckiej katedrze zostanie odprawione nabożeństwo żałobne w intencji zmarłego zakonnika. Następnie jego ciało zostanie przewiezione do rodzinnego Szumowa w województwie podlaskim, gdzie jutro o godz. 11.00 odbędzie się msza pogrzebowa.

Sonda
Czy spacerując wieczorem po Siedlcach czujesz się bezpiecznie?
zarządzenie prezydenta Siedlec Andrzeja Sitnika w sprawie żałoby w mieście Siedlce 19 listopada

i

Autor: fot. Urząd Miasta Siedlce
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE