ZUS wypłaci 550 zł bez względu na wiek. Wystarczy złożyć jeden wniosek

i

Autor: Fot. Pixabay.com

Twoje finanse

ZUS wypłaci 550 zł bez względu na wiek. Wystarczy złożyć jeden wniosek

2023-05-26 15:21

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci co miesiąc 553,3 zł. Wystarczy złożyć jeden wniosek, a pieniądze będą wypłacane na twoje konto. Specjalny dodatek przysługuje wszystkim bez względu na wiek. Nie każdy jednak może o ten dodatek się ubiegać. Sprawdź komu przysługuje comiesięczna wypłata 553,3 zł na konto.

Spis treści

 1. Dodatek dla sieroty zupełnej od ZUS
 2. ZUS wypłaci 553 zł na jeden wniosek
 3. Dodatek dla sierot zupełnych. Kiedy składać wniosek?
 4. Dodatek dla sierot zupełnych. Pomoc przy formalnościach

Dodatek dla sieroty zupełnej od ZUS

W 2023 roku 553,30 zł to wysokość dodatku dla osób, które straciły obydwoje rodziców i z tego tytuły mają prawo do renty rodzinnej. W tym przypadku nie obowiązuje kryterium wiekowe, więc o świadczenie mogą ubiegać się osoby w różnym wieku, nawet dorośli. Co ważne, należy się on także tym, którzy pobierają rentę rodzinną po zmarłej mamie, a ojciec nie jest znany. Ten dodatek przysługuje każdej osobie, która znajduje się w takiej sytuacji. Oznacza to, że jeżeli w rodzinie jest kilka sierot zupełnych – o pieniądze może wnioskować każda z nich.

Dodatek wypłacamy każdej sierocie zupełnej, niezależnie od tego, ile sierot zupełnych jest uprawnionych do tej samej renty rodzinnej – informuje ZUS.

CZYTAJ TAKŻE: Bon na 7 tysięcy złotych dla matek. Szczegóły jeszcze w maju?

ZUS wypłaci 553 zł na jeden wniosek

Aby otrzymać dodatek do ZUS dla sierot zupełnych trzeba złożyć wniosek. Można to zrobić osobiście, ale i przez pełnomocnika w dowolnym oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek nie trzeba składać w formie papierowej. Można to zrobić ustnie do protokołu. Nie trzeba też iść do ZUS-u. Dokument można przesłać pocztą. Aby otrzymać dodatek dla sierot zupełnych trzeba przygotować takie zaświadczenia:

 • wniosek o dodatek dla sierot zupełnych,
 • dokument stwierdzający datę zgonu obydwojgu rodziców,
 • lub (w przypadku, gdy ojciec nie jest znany) dokument stwierdzający datę zgonu matki i akt urodzenia, w którym brakuje danych ojca.

Dodatek dla sierot zupełnych. Kiedy składać wniosek?

Osoby, które spełniają kryteria dodatku dla sierot zupełnych nie muszą martwić się o termin złożenia wniosku. Ten można przesłać do dowolnego oddziału ZUS w każdym terminie.

W dowolnym czasie po spełnieniu warunków koniecznych do przyznania dodatku – informuje ZUS.

Dodatek dla sierot zupełnych. Pomoc przy formalnościach

Zakład Ubezpieczeń Społecznych oferuje pomoc przy załatwieniu wszelkich formalności związanych z ubieganiem się o dodatek dla sierot zupełnych. Gdzie szukać pomocy?

 • w Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem telefonu 22 560 16 00 (opłata za połączenie jest zgodna z planem taryfikacyjnym danego operatora)
 • za pośrednictwem e-mail cot@zus.pl
 • przez komunikator Skype na stronie www.zus.pl lub pod zus_centrum_obslugi_tel
 • przez czat na stronie www.zus.pl
 • konsultanci są dostępni w dni robocze: pon.– pt. w godz. 7.00–18.00w najbliższej jednostce organizacyjnej ZUS
 • lub uzyskać informację na stronie internetowej www.zus.pl.

ZOBACZ: Park dla Seniora powstanie w Rzeszowie. Poznaliśmy lokalizacje

Komunia córki Cichopek i Hakiela
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE