Zakażą TikToka i Aliexpress w Polsce? Ministerstwo Cyfryzacji odpowiada!

2020-07-31 7:23 Sylwia Indycka-Rosół
Zakażą TikToka i Aliexpress w Polsce? Ministerstwo Cyfryzacji odpowiada!
Autor: Unsplash/kon_karampelas

29 lipca na jednym z portali pojawił się artykuł, który mówił o tym, że polski rząd pracuje nad prawem, które pozwoli na zablokowanie niektórych mediów społecznościowych i serwisów sprzedażowych, między innymi TikToka i Aliexpress. Czy to prawda? Odpowiedź znajdziesz na ESKA Rzeszów.

Czy w Polsce zakażą TikToka i Aliexpress? Rząd odpowiada

29 lipca w jednym z popularnych serwisów informacyjnych pojawił się artykuł, który mógł zszokować część polskiego społeczeństwa, zwłaszcza osoby młode, które korzystają z mediów społecznościowych i serwisów sprzedażowych. Informowano w nim bowiem, że polski rząd w tajemnicy pracuje nad przepisami, które miałyby umożliwić zablokowanie niektórych stron i aplikacji, między innymi TikToka i Aliexpress. Ministerstwo Cyfryzacji postanowiło zdementować te informacje.

Na stronie ministerstwa czytamy:

"Zapewniamy: rząd, w tym Ministerstwo Cyfryzacji, NIE pracuje nad przepisami, które miałyby umożliwić zablokowanie jakichkolwiek mediów społecznościowych w Polsce (w tym Tik Toka), czy też jakichkolwiek serwisów sprzedażowych (w tym AliExpress). To fake news".

Nad jakimi przepisami dotyczącymi internetu pracuje zatem rząd? Szczegóły znajdziesz poniżej.

Bezpieczeństwo sieci 5G

Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśniło, że obecnie trwają prace nad projektem zmiany krajowego systemu cyberbezpieczeństwa, co dotyczy bezpieczeństwa sieci 5G:

"Nie ma on nic wspólnego z rzekomym blokowaniem, czy ograniczaniem mediów społecznościowych i platform sprzedażowych!" - wyjaśnia ministerstwo.

Projekt jest w pełni jawny i będzie przekazany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych:

"W trakcie konsultacji publicznych projekt zostanie wysłany do szerokiego grona partnerów społecznych m.in. przedsiębiorstw, stowarzyszeń branżowych, izb handlowych oraz organizacji pozarządowych celem zaopiniowania. Każdy będzie mógł nie tylko zapoznać się z projektem, lecz także zgłaszać uwagi oraz propozycje zmian" - precyzuje MC.

Sieć 5G w Polsce jak w Unii Europejskiej

Ministerstwo podkreśla, że polskie przepisy o bezpieczeństwie sieci 5G nie będą odbiegały od tych stosowanych w UE. Podczas analizy brano pod uwagę przepisy z m.in. Francji, Belgii, Słowacji i Czech:

"Z analizy prawno-porównawczej wynika, że działania Polski nie odbiegają od standardów przyjętych w innych państwach UE. Wynika to z wdrażania na poziomie krajowym zaleceń oraz standardów wskazanych w tzw. 5G Toolbox, czyli zestawie narzędzi przygotowanych przez Komisję Europejską, Agencję Unii Europejskie ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA), przy aktywnym udziale państw członkowskich, w tym Polski".

Posłuchaj o powodach dka których warto jeść zupę. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Ratownik ostrzega: wystrzegaj się tego w czasie wypoczynku nad wodą