Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Pixabay

W Bieszczadach 21 czerwca będzie widać zaćmienie Słońca! Zobacz transmisję na żywo! [GDZIE OGLĄDAĆ?]

2020-06-20 9:06

Zaćmienie Słońca to jedno z najpięknieszych zjawisk astronomicznych. Już wkrótce na niebie w Bieszczadach rozegra się prawdziwe widowisko. Zaćmienie potrwa około 13 minut, a wszyscy chętni będą mogli zobaczyć je w sieci. Gdzie dokładnie? Szczegóły znajdziesz na ESKA Rzeszów.

Czym jest zaćmienie Słońca?

Na to zjawisko miłośnicy zjawisk astronomicznych czekają z ogromną niecierpliwością. Zaćmienie Słońca jest bowiem bardzo widowiskowe. Zjawisko polega na tym, że między Słońcem a Ziemią znajduje się Księżyc, który przysłania światło słoneczne.

Zaćmienie Słońca 21 czerwca: Zaćmienie obrączkowe

Częściowe zaćmienie Słońca będzie widoczne 21 czerwca. Karol Wójcicki, pasjonat nieba, na swoim profilu FB Z głową w gwiazdach pisze, że będzie to tzw. zaćmienie obrączkowe:

"21 czerwca na Ziemię ponownie padnie cień Księżyca. Tym razem jednak nasz satelita będzie trochę za daleko od Ziemi, dlatego obserwatorzy w centrum pasa zjawiska zobaczą zaćmienie obrączkowe! Takie zaćmienia powstają wtedy, gdy w chwili zjawiska tarcza Księżyca jest nieco mniejsza od tarczy Słońca i na niebie tworzy się świetlista obręcz".

Zaćmienie Słońca w Bieszczadach: Kiedy i gdzie obserwować?

Co ciekawe, zaćmienie Słońca 21 czerwca będzie widoczne w Polsce tylko w Bieszczadach:

"Szczątkowe zaćmienie częściowe - wręcz ZAĆMIENIE BRZEGOWE - będą mogli zobaczyć wyłącznie obserwatorzy w Bieszczadach! W pasie zaćmienia znajdują się miejscowości: Wetlina, Brzegi Górne, Ustrzyki Górne, Pszczeliny, Stuposiany, Muczne, Tarnawa Niżna, Smolnik, Lutowiska, Nasiczne, Dwernik i Wołosate. Cień Księżyca wedrze się na zaledwie ok. 35 km wgłąb terytorium Polski.

Najdłużej zaćmienie częściowe będzie można oglądać ze parkingu w Bukowcu przed Beniową - potrwa tam zaledwie... 13 minut 06 sekund ?Zaćmienie rozpocznie się tam rano o 07:39:04 i potrwa do 07:52:41" - pisze Wójcicki.

Popularyzator astronomii podał też dokładne lokalizacje i minuty, w któtych częściowe zaćmienie będzie możliwe do zaobserwowania:

"Zaćmienie rozpocznie się ok. 7:40 w niedzielny poranek i potrwa... maksymalnie ok. 13 minut. Dokładne momenty zaćmienia i długość jego trwania zależą od miejsca obserwacji. Poniżej znajdziecie informacje dla najważniejszych lokalizacji:

▶️ Wetlina (faza 0,00060)
⏱ 07:43:29 - 07:48:12 (czas trwania: 4m 43s)

▶️ Ustrzyki Górne (faza 0,00267)
⏱ 07:40:53 - 07:50:48 (czas trwania: 9m 55s)

▶️ Lutowiska (faza 0,00076)
⏱ 07:43:26 - 07:48:45 (czas trwania: 5m 18s)

▶️ Bukowiec (faza 0,00602) ?
⏱ 07:39:04 - 07:52:41 (czas trwania: 13m 37s)

? Ostatnia lokalizacja to parking przed szlakiem do Beniowej. To najdalej wysunięte na południowy-wschód miejsce w Polsce, do którego można legalnie dojechać samochodem. W tym miejscu zaćmienie potrwa najdłużej (z miejsc dostępnych autem).

Na szczycie Opołonek (faktycznie najdalej wysunięte na południowy-wschód miejsce w Polsce) zaćmienie potrwa niecałe 2 minuty dłużej (15m 21s)".

Oglądanie zaćmienia Słońca może być niebezpieczne

Co ważne, zaćmienie można zobaczyć tylko przez teleskop wyposażony w specjalne filtry. Nieodpowiednia obserwacja może być niebezpieczna dla naszego wzroku.

Zaćmienie Słońca w sieci: Gdzie oglądać?

Karol Wójcicki będzie prowadził transmisję live z czerwcowego zaćmienia. Dzięki temu niecodzienne zjawisko na niebie będzie mógł oglądać każdy chętny - bez konieczności wyjazdu w podkarpackie góry i posiadania specjalistycznego sprzętu. 

Posłuchaj o męskiej niepłodności. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Czy rozpoznasz rasy psów? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 17
Co to za rasa?
Co to za rasa?
Wataha wilków nagrana na drodze