a

i

Autor: Podkarpacka policja

Wyłudzili ponad milion złotych, chcieli więcej. Oszustwo wykrył urzędnik

2021-05-24 15:15

Mieli wyłudzić ponad 1,2 mln złotych, chcieli oszukać urzędników z Rzeszowa. Policjanci zatrzymali pięć osób zamieszanych w wyłudzenia funduszy unijnych oraz próbę wyłudzenia 850 tys. zł z Urzędu Marszałkowskiego. Zatrzymani to przedsiębiorcy z branży handlowej, którzy prowadzili własne firmy, a między sobą wymieniali faktury, które miały dowodzić zakup specjalistycznych urządzeń. Jeden z urzędników we wszystkim się połapał i zawiadomił policję.

W ubiegłym tygodniu, funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie zatrzymali na terenie woj. wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego czterech mężczyzn i jedną kobietę, przedsiębiorców z branży handlowej. To efekt śledztwa, jakie prowadzone jest  pod nadzorem Prokuratury Rejonowej dla miasta Rzeszów.

Jak ustalono, podejrzani, w okresie od stycznia 2017 r. do lipca 2018 r. doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 1 254 000 złotych Warmińsko-Mazurską Agencję Rozwoju Regionalnego w Olsztynie oraz usiłowali wyłudzić fundusze w kwocie blisko 850 tys. złotych na szkodę Zarządu Województwa Podkarpackiego - czytamy na stronie policji.

Oszuści usłyszeli zarzuty

Podejrzani usłyszeli prokuratorskie zarzuty. 45-letni mieszkaniec Wielkopolski oraz 33-latek z województwa zachodniopomorskiego usłyszeli zarzuty wyłudzenia oraz usiłowania wyłudzenia środków pochodzących z funduszy europejskich na kwotę sięgającą 2,1 mln złotych.

Dwaj mężczyźni w wieku 43 i 35 lat oraz 42-letnia kobieta, wszyscy to mieszkańcy województwa wielkopolskiego, będą odpowiadać za fałszerstwo intelektualne przy wystawianiu faktur VAT. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wystawiali poświadczające nieprawdę dokumenty potwierdzające obrót specjalistycznymi urządzeniami do produkcji elementów linii technologicznych, które miały być dofinansowane ze środków Unii Europejskiej.   

Policjanci podczas przeszukania w miejscach zamieszkania, zabezpieczyli mienie na poczet przyszłych kar. Sąd Rejonowy w Rzeszowie, wobec dwóch podejrzanych zastosował tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Drogowskazy o: teoriach spiskowych wokół nas. TO MATERIAŁ Z CYKLU DOBRZE POSŁUCHAĆ
Pies Kajtek spod Rzeszowa otrzymał protezę łapki
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE