Wydarzenia

Wyciek gazu w Ropczycach. Akcja wciąż trwa, ewakuowano mieszkańców

2023-06-09 10:16

Od czwartku wieczorem na jednej ze stacji paliw w Ropczycach trwa akcja uszczelniania wycieku gazu. Z pobliskich posesji ewakuowano mieszkańców – w sumie kilkanaście osób. Ponadto część ul. Mickiewicza jest wyłączona z ruchu. Okoliczności zdarzenia będą wyjaśniane przez policjantów.

Spis treści

  1. Wyciek gazu na stacji w Ropczycach
  2. Utrudnienia w ruchu w związku z wyciekiem gazu w Ropczycach

Wyciek gazu na stacji w Ropczycach

W czwartek 8 czerwca około godz. 20.30 dyżurny ropczyckiej komendy przyjął zgłoszenie o wycieku gazu na terenie jednej ze stacji paliw w Ropczycach. Miejsce zostało zabezpieczone przez policjantów i strażaków. Początkowo prowadzone przez funkcjonariuszy działania polegały m.in. na rozstawieniu kurtyn wodnych, których zadaniem było powstrzymanie ulatniającego się gazu przed rozprzestrzenianiem się po okolicy i zabezpieczenie miejsca przed zapłonem.

Na czas akcji ewakuowano w sumie 17 osób – mieszkańców z posesji znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie stacji paliw.

Jak przekazał w piątek 9 czerwca przed południem bryg. Bogusław Drozd z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ropczycach, uszczelnianie wycieku gazu wciąż trwa.

– Na ten moment działania strażaków ograniczają się do zabezpieczenie miejsca zdarzenia, kontynuowania podawania wody na kurtyny. Na miejscu pracuje specjalistyczna firma zadysponowana przez kierownictwo stacji paliw, która prowadzi dokręcanie śrub na kryzie. Ma to zlikwidować wyciek – poinformował Drozd i dodał: – Działania, które prowadzi firma, wykraczają poza możliwości sprzętowe i techniczne straży pożarnej. Nie udało się uszczelnić tego wycieku.

Utrudnienia w ruchu w związku z wyciekiem gazu w Ropczycach

W związku z wyciekiem gazu na stacji pojawiły się utrudnienia w ruchu drogowym i pieszym. Ul. Mickiewicza od Ronda 650-lecia do ul. Witosa nadal pozostaje jest wyłączona. Policja apeluje o o stosowanie się do sygnałów wydawanych przez służby kierujące ruchem.

Bryg. Drozd pytany o to, ile czasu będzie trwała akcja i związane z nią utrudnienia, przekazał, że ciężko w tym momencie go określić.

– Strażacy na miejscu pracowali całą noc. Ciężko oszacować, ile czasu może jeszcze potrwać dokręcanie i uszczelnianie kryzy. Utrudnienia na drodze wciąż trwają.

Zrobili pustynię w środku miasta! Sorry, takie mamy przepisy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE