niepełnosprawny

i

Autor: pixabay.pl

Inwestycje na Podkarpaciu

WUP inwestuje miliony w miejsca pracy dla osób z niepełnosprawnościami

2023-06-01 11:20

Niemal 42 mln zł przeznaczył Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie na tworzenie miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych. Pieniądze, które rozdysponowane będą w formie konkursu, pochodzą z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027.

Spis treści

  1. Środki na miejsca pracy dla osób z niepełnosprawnościami
  2. Aktywizacja osób z niepełnosprawnościami

Środki na miejsca pracy dla osób z niepełnosprawnościami

Jak poinformował dyrektor WUP Tomasz Czop, w ramach naboru jedyną możliwą formą wsparcia jest tworzenie miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych w tzw. podmiotach reintegracyjnych.

– Są to takie podmioty, jak zakłady aktywności zawodowej, warsztaty terapii zajęciowej, centra integracji społecznej czy kluby integracji społecznej. Dofinansowanie można uzyskać również na tworzenie tego typu placówek – dodał.

Czop podkreślił, że jednym z celów programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 jest wspieranie osób najbardziej tego potrzebujących – starszych, chorych oraz z niepełnosprawnościami.

– Niepełnosprawność i choroba to dwa z trzech głównych przesłanek korzystania z pomocy społecznej. W dodatku powodują zagrożenie wykluczeniem społecznym. Zagrożenie to obejmuje często członków ich rodzin – powiedział.

Aktywizacja osób z niepełnosprawnościami

Jak zaznaczył Czop, dzięki wsparciu osób z niepełnosprawnościami w miejscu pracy i ich aktywizacji, coraz więcej takich osób może pracować.

– Najlepszym tego przykładem są zakłady aktywności zawodowej (ZAZ), których na Podkarpaciu jest ponad 10 – podał dyrektor rzeszowskiego urzędu.

Jak wynika z przekazanych danych, w 2022 r. ZAZ-y w regionie otrzymały wsparcie w kwocie niemal 26 mln zł. Pieniądze przekazał m.in. PFRON i samorząd województwa. Placówki te zatrudniały w ub.r. 816 osób ze znacznym oraz umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

Na koniec kwietnia 2023 r. na Podkarpaciu osób bezrobotnych niepełnosprawnych było 4 685 (to ok. 6,8 proc. ogółu osób bezrobotnych), w tym 2 076 kobiet i 2 609 mężczyzn.

Kraśnik. 21-latek wysiadł z auta i zaczął kopać skodę. Straty na 15 tys. złotych
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE