Jazda bez biletu

i

Autor: pixabay.com Wojewódzki ranking gapowiczów. Jak wypada Podkarpacie?

Informacje

Wojewódzki ranking gapowiczów. Jak wypada Podkarpacie?

2023-09-28 11:31

Z raportu opublikowanego przez BIG InfoMonitor wynika, że najwięcej osób niepłacących kar za jazdę bez biletu transportem publicznym jest w województwie łódzkim. Wartość nieopłaconych w terminie mandatów wynosi tam prawie 7 milionów złotych. Jak w rankingu gapowiczów wypada Podkarpacie?

Jazda bez biletu. Gdzie jest najwięcej gapowiczów?

Wrześniowy raport Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor informuje o zadłużeniu wynikającym z tytułu opłat za brak biletu na przejazd komunikacją miejską i kolejową. Kwota może szokować – to prawie 78 milionów złotych. Liczba dłużników dochodzi do 60 tysięcy. Rekordowy pod tym względem był czas pandemii. W lutym 2021 roku rejestr zawierał przeszło 142 tysiące osób, których zaległe opłaty sięgały prawie 200 milionów złotych.

Z opublikowanych danych jasno wynika, że gapowiczami są zazwyczaj dłużnicy, którzy mają już doświadczenie w tym niechlubnym temacie. Dla 84 procent z nich jazda bez biletu to tylko jedno z wielu zaległych zobowiązań finansowych. Jak podaje BIG InfoMonitor, rekordzista do zapłaty ma około 800 tysięcy złotych, z czego 1432 złote to kara za jazdę bez ważnego biletu.

Jak pokazuje raport, najwięcej dłużników jest w województwie łódzkim, gdzie wartość zaległych zobowiązań 8289 osób wynosi 6 milinów 976 tysięcy 264 zł. W województwie mazowieckim średnia suma długu wynikająca z podróżowania bez biletu wynosi 1447 złotych.

Jak wypada Podkarpacie?

Jak w tym zestawieniu wypadają mieszkańcy Podkarpacia? Autorzy raportu zwracają uwagę na najmniej zaludnione regiony, gdzie najtrudniej jest dostać karę za brak biletu. Mowa tutaj właśnie o Podkarpaciu, a także województwach lubuskim, opolskim, podlaskim i świętokrzyskim. Jakie wnioski można wyciągnąć? W każdym z tych regionów tak zwanych gapowiczów z zaległymi zobowiązaniami odnotowano mniej niż tysiąc. W porównaniu do Łodzi, gdzie dłużników jest ponad sześć tysięcy, to bardzo niska liczba.

ZOBACZ: PIERWSZA W RZESZOWIE KOCIA KAWIARNIA JUŻ DZIAŁA! POZNAJCIE KOCIAKI Z KOTŁOWNI

Plac Farny w Rzeszowie zamknięty
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE