woda w rzeszowskich wodociągach

i

Autor: Urząd Miasta Rzeszowa Woda w rzeszowskich wodociągach jest czysta i bezpieczna

Informacje

Władze miasta zapewniają: woda w rzeszowskich wodociągach jest czysta i bezpieczna

2023-09-01 9:38

Badanie przeprowadzone przez sanepid nie wykazało obecności Legionelli w następnych dziesięciu próbkach wody pochodzącej z rzeszowskiego wodociągu. Zostały one pobrane przez służby sanitarne 19 i 20 sierpnia, jeszcze przed przeprowadzeniem profilaktycznej dezynfekcji sieci.

Spis treści

  1. Woda w rzeszowskich wodociągach jest czysta i bezpieczna. Prezydent zapewnia
  2. Źródło bakterii wciąż nie jest znane

Woda w rzeszowskich wodociągach jest czysta i bezpieczna. Prezydent zapewnia

Sanepid poinformował o wynikach badań próbek wody z rzeszowskiego wodociągu. Jak podają służby sanitarne, przebadano dziesięć próbek wody zimnej oraz dziewięć próbek ciepłej wody, pobranej z mieszkań osób, u których potwierdzono zakażenie bakterią. W wodzie nie stwierdzono Legionelli.

W ślad za komunikatem służb sanitarnych mamy dla mieszkańców Rzeszowa bardzo ważną informację. Od początku zapewnialiśmy wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji, że woda w rzeszowskim systemie wodociągów podlega uzdatnianiu przy pomocy jednego z najnowocześniejszych systemów w Europie, a co za tym idzie jest czysta i w pełni bezpieczna. Wynik badań przekazane dzisiaj przez sanepid są tego potwierdzeniem. Nasz system funkcjonuje poprawnie, nikt niczego nie pominął, nie zaniedbał, woda była i jest czysta, co chcemy jeszcze raz wyraźnie mieszkańcom przekazać – mówi prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Jak dodaje Marek Ustrobiński, prezez MPWiK, już 18 sierpnia, po otrzymaniu pierwszych informacji o zakażeniach system został dokładnie skontrolowany.

Przeprowadziliśmy gruntowną inspekcję wszystkich elementów odpowiedzialnych za uzdatnianie wody w naszym ujęciu na osiedlu Zwięczyca. Sprawdziliśmy system wstępnego ozonowania, ozonowania pośredniego, skontrolowaliśmy filtry piaskowe, antracytowe, aktywne filtry węglowe, poprawność działania systemu dozowania chloru, dwutlenku chloru, a także poprawność pracy reaktorów ultrafioletowych, które naświetlają naszą wodę zanim zostanie dostarczona do wodociągów. Ten wielostopniowy system działał i działa poprawnie, nie stwierdziliśmy jakichkolwiek uchybień. I najlepszym potwierdzeniem tego są właśnie wyniki badań próbek wody – mówi Marek Ustrobiński.

Źródło bakterii wciąż nie jest znane

Podczas wczorajszego posiedzenia omówiona została aktualna sytuacja związana z zakażeniami oraz stanem zdrowia pacjentów. Konrad Fijołek przedstawił także informację ze spotkania z przedstawicielami spółdzielni mieszkaniowych i zarządcami budynków w Rzeszowie.

W jego trakcie omówiliśmy sytuację i przebieg zleconego płukania wewnętrznych sieci rozprowadzających wodę bezpośrednio do mieszkań w ich budynkach. Łącznie wykonano już takie płukanie w kilkuset lokalizacjach. Miejskie spółki wspierają w tych działaniach zarządców osiedli – informuje prezydent Rzeszowa.

Wyniki prowadzonych badań próbek wody oraz postępowanie prowadzone przez sanepid, nie pozwalają jeszcze wskazać konkretnej przyczyny zakażeń bakterią. Wczoraj poinformowano o wykryciu Legionelli w trzech z dziewięciu próbek ciepłej wody pobranej bezpośrednio z mieszkań chorych osób.

W tej sytuacji trudno o wspólny mianownik, bo skoro w sześciu z tych dziewięciu przypadków ciepła woda w budynkach była czysta, to nasuwa się pytanie, w jaki sposób i gdzie zakazili się ich mieszkańcy? Wiele wskazuje na to, że przyczyna problemu była krótkotrwała i prawdopodobnie związana z klimatem – wysokimi temperaturami, z jakimi mieliśmy ostatnio do czynienia. Mamy nadzieję, że kolejne wyniki badań i postępowanie służb epidemiologicznych pozwolą to ustalić. Niezależnie od niego działamy prewencyjnie, a wszelkie nasze działania, jak dezynfekcja sieci wodociągowej działają także miejscowo, bo potwierdziliśmy, że chlor w podwyższonej dawce dotarł do wewnętrznych sieci budynków podłączonych do naszego wodociągu – podkreśa prezydent Rzeszowa.

ZOBACZ: ULEWNE DESZCZE NA PODKARPACIU. POŁAMANE DRZEWA NA ULICACH DĘBICY

Motocyklista, który stracił nogę w wypadku odzyskał sprawność po tym jak trafił do Rzeszowskich Zakładów Ortopedycznych
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE