„Wizyta Starszej Pani” jako 570 premiera w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

2022-08-16 17:01

W piątek na deskach Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbędzie się premiera spektaklu „Wizyta starszej pani”. W roli tytułowej Anna Demczuk. - Gram kobietę, która przegrywa, wygrywając. To jest dla mnie, jako człowieka, bardzo trudne – mówiła aktorka.

- Cały spektakl jest czekaniem Klary na to, jak postąpią ludzie. Przedstawienie wtedy zaczyna opowiadać o wielu sprawach: jaką cenę jesteś w stanie zapłacić, żeby ci było wygodnie? Czy wystarczy, żeby ci polityk zapłacił 500 zł, żebyś na niego zagłosował? - pytał Robert Czechowski, reżyser spektaklu podczas konferencji prasowej. - To jest gorzka opowieść. Ale jej tekst jest wzruszający, mądry i dowcipny.

Opowieść dzieje się w malutkim, prowincjonalnym miasteczku na peryferiach Europy. Przed laty wydarzyła się tam tragiczna sytuacja. Skrzywdzona i porzucona przez wiejskiego playboya Alfreda, 17-letnia Klara ląduje w burdelu. Dziecko zostaje jej odebrane. W kobiecie zakochuje się miliarder. Kiedy mężczyzna umiera, Klara zostaje jego spadkobierczynią. Wtedy postawia się zemścić. Proponuje ludziom z miasteczka pieniądze, jeśli zdecydują się zabić Alfreda.

Zobacz galerię: Eska Summer City w Rzeszowie. NOBO na Wodzie

W roli tytułowej starszej pani rzeszowska publiczność zobaczy aktorkę Annę Demczuk.

- Nie wiem czy moja postać jest ważna dla kobiet, ale wiem, że jest ważna dla mężczyzn – uważa aktorka. - Gram kobietę, która przegrywa, wygrywając. To jest dla mnie, jako człowieka, bardzo trudne.

„Wizyta starszej pani” w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

Reżyser "Wizyty starszej pani" jest pod wrażaniem rzeszowskiej obsady dramatu. Podkreśla, że w praktycznie każdej scenie widzimy całą obsadę.

- Wszyscy dają z siebie tyle, ile mogą. Ja jestem spokojny, bo włożyliśmy w ten spektakl mnóstwo roboty – zapewnia Robert Czechowski, na co dyrektor Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze. 

I wierzy, że spektakl na widzach zrobi podobne wrażenie, jak „Pogorzelisko”.

"Wizyta starszej pani" to 570 premiera w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej

"Wizyta starszej pani" premiera i obsada 

„Wizyta starszej pani” to tragikomedia w trzech aktach szwajcarskiego pisarza Friedricha Dürrenmatta. Premierowo sztukę zobaczyć będzie można 19 sierpnia 2022 roku o godz. 19 w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej. Spektakl otworzy 05. Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE.’22.

  • Przekład: Irena i Egon Naganowscy
  • Reżyseria i ruch sceniczny: Robert Czechowski
  • Scenografia i rekwizyty: Jan Polivka
  • Kostiumy: Elżbieta Terlikowska
  • Opracowanie muzyczne: Benyamin Noegenn Lindner
  • Projekcje: Mikołaj Pływacz
  • Reżyseria światła: Piotr Pawlik

Obsada: Joanna Baran-Marczydło, Karolina Dańczyszyn, Anna Demczuk, Mariola Łabno-Flaumenhaft, Małgorzata Machowska, Dagny Mikoś, Małgorzata Pruchnik-Chołka, Paulina Sobiś, Beata Zarembianka, Robert Chodur, Michał Chołka , Waldemar Czyszak, Józef Hamkało, Marek Kępiński, Adam Mężyk, Mateusz Mikoś, Piotr Mieczysław Napieraj, Kacper Pilch, Robert Żurek

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE