Wielkanoc 2020 będzie przeniesiona na wrzesień? Jest komunikat Watykanu!

2020-03-20 20:19
Wielkanoc 2020 będzie przeniesiona na wrzesień? Jest komunikat Watykanu!
Autor: Pixabay

W kalendarzu tym razem wypada 12 kwietnia. Epidemia koronawirusa może jednak sporo zmienić, także w świętach kościelnych. Czy wiosną nie będziemy świętowali Wielkanocy? Znamy szczegóły.


Rząd wprowadza stan epidemii, szkoły są zamknięte dłużej niż zakładano, za złamanie kwarantanny grozi aż 30 tysięcy złotych kary. Co w tej sytuacji z ochodzeniem świąt wielkanocnych, które zbliżają się wielkimi krokami? Tym razem Niedziela Wielanocna wypada 12 kwietnia. Przy takich okolicznościach trudno o brak tłumów w kościołach. Katedra Rzeszowska już proponuje na przykład udanie się do spowiedzi, a konfesjonały dezynfekuje i okleja folią. Na stronie Katedry można przeczytać:

"W dni powszednie (poniedziałek-sobota) w dolnym kościele jest możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu od godz.7.30 do godz.18.00. Jest także możliwość spowiedzi w godzinach 10.00-12.00 i 16.00-18.00. Konfesjonały zabezpieczone są folią oraz regularnie dezynfekowane".

Koronawirus może jednak sporo zmienić. Dominikanie w Rzeszowie na przykład zrezygnowali ze wszystkich mszy - transmitują je za to w sieci, a kościół jest otwarty jedynie do indywidualnej modlitwy.

Watykan także postanowił podjąć środki ostrożności - zwłaszcza w kontekście zbliżających się świąt.

Wielkanoc we wrześniu? To możliwe!

Watykan wydał w piątek zalecenie dla wszystkich diecezji, jakiego jeszcze nigdy nie było. W dekrecie Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, której prefektem jest kardynał Robert Sarah można przeczytać:

"Odprawiana zawsze w Wielki Czwartek rano msza krzyżma świętego może zostać przełożona na późniejszy termin, a podczas wieczornej mszy Wieczerzy Pańskiej tego dnia należy unikać obrzędu umycia nóg - takie są zalecenia Watykanu w związku z epidemią koronawirusa".

To nie wszystko. Watykan zakłada możliwość przeniesienia wszystkich uroczystości Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego na inny termin. Jaki? Wskazuje konkretną datę - 14 i 15 września. Czy taka sytuacja będzie miała miejsce w naszym kraju? Czas pokaże.

Posłuchaj, jak dbać o dłonie w obliczu koronawirusa. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Czy myjesz ręce dokładnie? Ten film Cię uświadomi
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE