Wakacje kredytowe w związku z koronawirusem: Banki oszukują klientów? UOKiK sprawdza

2020-08-13 10:17
Wakacje kredytowe w związku z koronawirusem: Banki oszukują klientów? UOKiK sprawdza
Autor: Unsplash.pawel-czerwinski

Przepisy tarczy antykryzysowej 4.0 zakładają, że osoby dotknięte finansowo pandemią koronawirusa mogą bez żadnych opłat zawieścić swój kredyt na trzy miesiące. UOKiK dostaje sygnały, że banki nie respektują tych przepisów. Ruszyło postępowanie wyjaśniające.

Tarcza 4.0: Wakacje kredytowe

Wakacje kredytowe - to jeden z przepisów zawartych w tarczy 4.0. Ochrona konsumentów przed negatywnymi skutkami COVID-19 polega na możliwości zawieszenia kredytowych rat maksymalnie na trzy miesiące w przypadku, gdy w wyniku pandemii straciliśmy pracę lub inne główne źródło dochodu. To tzw. ustawowe wakacje kredytowe, a banki nie mogą przy tym naliczać żadnych opłat.

Ustawowe wakacje kredytowe: Banki oszukują klientów?

Do UOKiK-u docierają jednak sygnały, które świadczą o tym, że banki mogą łamać przepisy:

- Z sygnałów napływających do UOKiK m.in. od stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu wynika, że banki mogą utrudniać lub wręcz uniemożliwiać konsumentom skorzystanie z tego prawa. Konsument zwracający się do banku z prośbą o udzielenie ustawowych wakacji kredytowych, nawet jeśli spełnia warunki, może nie otrzymywać propozycji skorzystania z tego rozwiązania oraz pełnej informacji o warunkach zawieszenia spłaty rat. Według sygnałów, które do nas docierają, może on nie otrzymywać jakiejkolwiek informacji ani potwierdzenia warunków zawieszenia wykonywania umowy, jest jednak nakłaniany do skorzystania wyłącznie z bankowego memorandum – wyjaśnia Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

UOKiK postanowił wacząć postępowanie w tej sprawie i wyjaśnić, czy banki nie respektują przepisów. Sprawa dotyczy aż 26 banków:

- Wszcząłem postępowanie wyjaśniające w tej sprawie – sprawdzimy w nim czy w warunkach oferowania ustawowych wakacji kredytowych oraz w sposobie informowania o tym rozwiązaniu przez 26 banków dochodzi do wspomnianych nieprawidłowości. Jeśli niepokojące informacje przekazane do Urzędu się potwierdzą, będę wyciągał konsekwencje prawne wobec tych banków, które oferując korzystne dla siebie rozwiązania, naruszyły interes i prawa konsumentów – zapowiada Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Wakacje kredytowe z tarczy 4.0: Komu się należą?

Ustawowe wakacje kredytowe mówią o tym, że mamy prawo do:

  • Zawieszenia wykonywania umowy kredytowej kredytu konsumenckiego, hipotecznego i kredytów w rozumieniu art. 69 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe, zarówno w części kapitałowej, jak i odsetkowej. W tym okresie kredytodawca nie będzie mógł pobierać żadnych innych opłat, z wyjątkiem opłat z tytułu składek za umowy ubezpieczenia powiązane z umową kredytu.
  • Zawieszenia wykonywania umowy kredytowej - będą mogli skorzystać z tego ci konsumenci, którzy po 13 marca br. stracili pracę lub inne główne źródło dochodu.
  • Maksymalny termin zawieszenia wykonania umowy będzie wynosił 3 miesiące. Okres kredytowania, jak i wszystkie terminy przewidziane w umowie kredytu, ulegną stosownemu przedłużeniu o okres zawieszenia.
  • Jeśli konsumentowi bank wcześniej udzielił zawieszenia spłaty kredytu na warunkach komercyjnych – konsument ma prawo również wtedy zwrócić się o udzielenie ustawowych wakacji kredytowych – wówczas z chwilą otrzymania wniosku konsumenta bank jest obowiązany udzielić ustawowych wakacji kredytowych, a udzielone przez siebie wakacje komercyjne przerwać.

UOKiK zachęca do zgłaszania nieprawidłowści na adres mailowy monitoring@uokik.gov.pl.

Posłuchaj o otępieniu, czyli demencji. Poznaj przyczyny, objawy i sposób leczenia. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Nastolatkowie wykiwali policjantów. Chłopak uciekł z interwencji
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE