W tym zawodzie znajdziesz pracę. Jest 150 tysięcy wakatów

i

Autor: pixabay.com

W tym zawodzie znajdziesz pracę. Jest 150 tysięcy wakatów

2023-02-03 10:43

Najnowsze badania pokazują, że w Polsce brakuje kierowców zawodowych. Chodzi głównie o kierowców ciężarówek i autobusów, których nie przyciągają nawet poprawiające się warunki zatrudnienia i wyższe wynagrodzenie.

Brakuje kierowców. Kryzys na rynku pracy

W Europie w ostatnich miesiącach można zauważyć wyraźny kryzys na rynku transportowym. Dotyczy to także Polski, aktualnie możemy znaleźć ponad 150 tysięcy ofert pracy dla kierowców, których nie zachęcają nawet rosnące zarobki i poprawiające się warunki zatrudnienia. Przyczyn takiego kryzysu możemy szukać w trwającej ciągle wojnie w Ukrainie. Sytuacja za naszą wschodnią granicą spowodowała, że mocno aktywni w tej branży Ukraińcy postanowili opuścić Polskę. Potencjalnych nowych pracowników odstrasza też rosnący koszt uzyskania wymaganych dokumentów.

Kryzys w transporcie może być także spowodowany nowymi regulacjami proponowanymi przez Unię Europejską. Wprowadzenie tzw. Pakietu Mobilności, który według założeń ma poprawić warunki pracy, zwiększyć wynagrodzenia i ulepszyć warunki socjalne kierowców, w znaczącym stopniu odbiło się budżetach firm transportowych, zmuszonych do szukania oszczędności.

Zagraniczni kierowcy rozwiązaniem problemu?

Obecna sytuacja na rynku pracy pokazuje, że liczba ofert dla kierowców zawodowych jest porównywalna z liczbą ofert pracy dla programistów. Pozornie dobre informacje nie przekładają się na większe zainteresowanie nowych pracowników. Eksperci zauważają, że sposobem na poprawę trudnej sytuacji mogłoby być ułatwienie zdobycia wymaganych dokumentów pracownikom z odległych krajów, takich jak Kazachstan, czy Indie. Jednak nawet to według Macieja Wrońskiego, prezesa Związku Pracodawców Transport i Logistyka Polska, cytowanego przez portal interia.pl, nie polepszy sytuacji i nie zlikwiduje dużej luki.

Innym sposobem na rozwiązanie problemu może być większa aktywizacja kobiet w branży transportowej. Widok pań za kierownicą ciężarówki lub autobusu nie jest już niczym szokującym, ale wciąż liczba kobiet uprawiających ten zawód jest bardzo mała.

Finał WOŚP w Rzeszowie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE