W tej gminie jest najtańszy węgiel na Podkarpaciu. Ile kosztuje tona?

i

Autor: FOT. Miasto i Gmina Ropczyce

W tej gminie jest najtańszy węgiel na Podkarpaciu. "Godne odnotowania"

2023-02-03 15:57

W gminie Ropczyce na Podkarpaciu można tanio kupić węgiel. - Cena ustalona w ubiegłorocznym okresie, którą płaci mieszkaniec jest najniższa w skali całego województwa, co jest godne odnotowania – informują urzędnicy. I faktycznie, tona węgla kosztuje tam zaskakująco mało. Ile?

Najtańszy węgiel na Podkarpaciu. "Godne odnotowania"

W gminie Ropczyce rozeszła się informacja, że kontynuowana jest sprzedaż taniego węgla kamiennego, czyli tzw. zakup preferencyjny i dystrubucję dla gospodarstw domowych. - Cena ustalona w ubiegłorocznym okresie w wysokości 1650 zł/tona, którą płaci mieszkaniec jest najniższa w skali całego województwa co jest godne odnotowania. Wiele gmin ustaliło ją nawet w maksymalnej wysokości tj. 2000 zł/tona. Powyższa cena na okres 2023 roku nie ulega zmianie – donosi Urząd Gminy Ropczyce.

CZYTAJ TAKŻE: Tani węgiel na Podkarpaciu. Gdzie kupimy węgiel za 2 tysiące złotych?

Tani węgiel w Ropczycach. Skąd biorą opał?

Ropczyce zaopatrują się w węgiel w firmie WĘGLOBUD – Tadeusz NIERODA w Sędziszowie Małopolskim, która jest kwalifikowanych dostawcą Polskiej Grupie Górniczej.

- Odbiór węgla przez mieszkańców odbywa się w tej samej firmie. Nie ma przez to dodatkowego rozdrabniania i kruszenia oraz nie generuje dodatkowych kosztów – zapewniają urzędnicy.

I jak czytamy w informacji, jest to węgiel z bieżącego wydobycia w kopalniach śląskich. - Zatem dostajemy znany i sprawdzony polski węgiel w odróżnieniu od tego importowanego, o którym słychać wiele negatywnych opinii – dowiadujemy się. Na nowy okres w 2023 roku zakontraktowano w PGG łącznie 2322 tony węgla plus ten nieotrzymany z ubiegłego okresu 2022 roku, czyli o tyle, aby pokryć zgłoszone potrzeby mieszkańców.

Tani węgiel w Ropczycach. Jak złożyć wniosek?

Podobnie jak w ubiegłym roku, przed zakupem węgla należy złożyć wniosek. Jedynie osoby, które w 2022 roku złożyły dokument na oba okresy, nie muszą tego robić aktualnie. Jak to zrobić?

Aby złożyć wnioski o zakup taniego węgla za 1650 zł za tonę należy go pobrać ze strony urzędu. Wniosek jest dostępny także pod linkiem »TUTAJ«

Kto może starać się o zakup węgla? - Do dokonania zakupu opału po preferencyjnej cenie będą uprawnione osoby w gospodarstwach domowych, które spełniają warunki uzyskania dodatku węglowego zgodnie z ustawą z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym. Możliwość zakupu węgla po preferencyjnej cenie nie będzie dotyczyć osób, które już nabyły węgiel w cenie niższej niż 2 tys. zł brutto za tonę na sezon grzewczy 2022/2023 – mieszkańcy będą zobowiązani do złożenia stosownej deklaracji pod rygorem odpowiedzialności karnej – informują urzędnicy.

Wnioski można składać na różne sposoby. To:

  •  złożyć osobiście w Urzędzie Miejskim w pok. nr 10 (parter)
  •  przesłać na adres: Urząd Miejski w Ropczycach, ul. Krisego 1, 39-100 Ropczyce
  •  przesłać na Elektroniczną Skrzynkę Podawczą (ePUAP, adres: /mueh72b62x/skrytka)

Wniosku nie można składać telefonicznie, dzwoniąc do urzędu.

Ostatecznym krokiem jest zapłata za węgiel, ale gmina apeluje o niewpłacanie pieniędzy na konto przed telefonem pracownika. Po takim telefonie trzeba przelać kwotę 2475 zł za 1,5 tony (tj. 1650 zł za 1 tonę), na konto gminy.

  •  przelewem online,
  •  w Banku Spółdzielczym w Ropczycach, ul. Rynek 13 (bez prowizji) lub w innym banku.

Numer konta bankowego Urzędu Miejskiego do wpłat na preferencyjny zakup węgla: 88 9171 0004 0000 8136 2000 0720

W tytule przelewu należy wpisać:

  • Preferencyjny zakup węgla
  • Imię i nazwisko oraz pełny adres zamieszkania

Gmina nie przyjmuje wpłat w kasie Urzędu, a cena nie obejmuje kosztów transportu.

Zima wróciła do Warszawy! Ulice zasypane śniegiem .
Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE