W Rzeszowie pokażą, jak kiedyś ozdabiano kuchnie (makatki, ręczniki). Coś pięknego!

2020-02-07 11:12 Sylwia Indycka-Rosół

Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie szykuje niecodzienną wystawę. Nudno na pewno nie będzie. Łapcie szczegóły.

Muzea wielu kojarzą się z nudą. Przyznajemy - i nas nie wszystkie wystawy potrafią zachwycić, ale ta zapowiada się rewelacyjnie!

Kuchenne makatki

Na 13 lutego w Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie zaplanowano wernisaż wystawy "SENTENCJE I GADKI Z KUCHENNEJ MAKATKI". Prezentowane będą eksponaty ze zbiorów Elżbiety i Piotra Branekovych pochodzące między innymi z Polski, jak również z Węgier, Słowacji, Szwecji, Czech, Bułgarii oraz Niemiec. Co dokładnie?

Teraz w wielu polskich domach na ścianach można zobaczyć różne sentencje w formie naklejanych liter lub pisanych kredą w miejscach wymalowanych tablicówką. Okazuje się, że podobny zwyczaj ozdabiania wnętrz miał miejsce i dawniej. Modne sentencje wyszywano na ozdobnych makatkach i zawieszano je w kuchniach. Były naprawdę piękne. Sami zobaczcie.

"Pełniły one funkcję schematycznego, obrazkowego leksykonu, który kreował wartości uważane za najważniejsze w życiu człowieka. Jego ideą było wskazanie wzorców do naśladowania dotyczących zarówno codziennego postępowania, jak i współżycia w rodzinie" - informuje muzeum.

Na wystawie zobaczycie też inne ozdobne kuchenne cacka, na przykład ręczniki, kieszonki do przechowywania drobnych przedmiotów i tzw. ząbki przypinane do półek. Kto wie, może niektóre zainspirują Was na tyle, że podobne wykonacie we własnych mieszkaniach?

Wystawę będzie można oglądać do końca maja tego roku.

makatki
Autor: mat. prasowe