W MPK Rzeszów trwa referendum strajkowe. Załoga decyduje o proteście

2022-09-28 13:45
 W MPK Rzeszów trwa referendum strajkowe. Załoga decyduje o proteście
Autor: MS.

O godzinie 4 rano rozpoczęło się referendum strajkowe w rzeszowskim MPK. Załoga decyduje, czy warto zgodzić się z propozycją prezesa, czy rozpocząć protest i wyegzekwować swoje postulaty. Wynik referendum będzie znany po godzinie 22, gdy zakończy się głosowanie. Ewentualny strajk spowodowałby spore utrudnienia dla pasażerów.

Nie doszliśmy do porozumienia z zarządem spółki, co do wysokości wypłaconego wzrostu wynagrodzeń, dlatego organizujemy referendum strajkowe – mówi Wojciech Cwalina, zastępca przewodniczącej Wolnego Związku Zawodowego Pracowników MPK Rzeszów. Jak dodaje o tym, czy strajk będzie, czy nie zadecyduje dziś załoga.

- Główną różnicą, jeżeli chodzi o żądania płacowe uzależniona, jest od tego, czy kwota finalna wynagrodzeń będzie liczona razem z naszymi dodatkami, czyli stażowe, dodatek świąteczny i premia, czy bez – tłumaczy Wojciech Cwalina.

Zaznacza także, że co do pozostałych postulatów to właściwie jest zgoda. - Różnica polega na tym, że my chcemy 500 zł do podstawy, zanim naliczone zostaną dodatki, a prezes daje 500 zł już z tymi dodatkami – wyjaśnia.

Referendum strajkowe powiązane z podwyżkami cen biletów?

Od wtorkowej sesji Rady Miasta wiadomo, że ceny biletów komunikacji miejskiej w Rzeszowie zostaną podniesione. Jednak jak zapewnia Wojciech Cwalina, dzisiejsza sytuacja nie jest powiązana w żaden sposób z listopadowymi podwyżkami.

- Z tego, co wiemy, to podwyżka cen biletów była planowana od dłuższego czasu, ze względu na wzrosty cen paliwa. Paliwo jest głównym czynnikiem powodującym ogromne koszty, jakie ponosi MPK, a to po prostu zbiegło się w czasie z naszym referendum – zapewnia.

Wypadek autokaru z uczniami! Jechali na wycieczkę

Strajk oznacza poważne utrudnienia dla pasażerów

Po godzinie 22 i przeliczeniu głosów zapadanie decyzja o tym, czy załoga rzeszowskiego MPK ogłosi strajk. Ten, jak słyszymy wśród dyrekcji, spowoduje spore utrudnienia dla mieszkańców.

- Każda przerwa w kursowaniu autobusów odbija się w negatywny sposób i dla firmy i dla naszych pasażerów. Nie mamy wątpliwości, że może dojść do utrudnień w razie strajku. Jesteśmy dobrej myśli i mam nadzieję, że do niego nie dojdzie – mówił nam Mariusz Binduga, dyrektor techniczny MPK Rzeszów.

Referendum zaczęło się o godzinie 4 rano i potrwa do 22. Na godzinę 10.00 około 200 osób zagłosowało. To mniej więcej 30 procent całej załogi. Wyniki poznamy późnym wieczorem.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE