Upał nadciąga nad Podkarpacie. Synoptycy wydali alert II stopnia

2022-06-19 9:08
Upał nadciąga nad Podkarpacie. Synoptycy wydali alert II stopnia
Autor: Unsplash.com/ Matti Johnson

Wysoka temperatura towarzyszyć będzie nam zarówno dziś, jak i jutro. Przydadzą się więc kremy z filtrem, nakrycia głowy i okulary przeciwsłoneczne, warto mieć też przy sobie coś do picia, by regularnie nawadniać organizm.

Niedziela w regionie zapowiada się upalnie. Przed wysoką temperaturą mieszkańców niemal wszystkich podkarpackich powiatów ostrzegają synoptycy z krakowskiego Instytutu Metrologii i Gospodarki Wodnej. Ci wydali alert II stopnia właśnie przed upałami. Ten obowiązuje jednak nie tylko dzisiaj, ale także jutro- poniedziałek również będzie bardzo ciepły.

Według prognoz dziś i jutro w ciągu dnia temperatura może podskoczyć nawet do 33 stopni Celsjusza, co oznacza, że przydadzą się kremy z filtrem, nakrycia głowy i okulary przeciwsłoneczne, warto mieć też przy sobie coś do picia, by regularnie nawadniać organizm. Przy takiej aurze nie należy zbyt długo przebywać na słońcu- może grozić to przegrzaniem organizmu i udarem. Nagłe zaś zanurzenie się w zimnej wodzie grozić może z kolei szokiem termicznym- przed wejściem do wody należy więc ciało powoli schładzać i "oswajać" z niższą temperaturą wody.

Pamiętać należy też o korzystaniu z cienia. Tam również w takie dni powinniśmy przestawić legowisko naszego zwierzaka, jeśli znajduje się ono na zewnątrz. Należy też regularnie wymieniać w misce wodę na  chłodną. Spacery zaś lepiej przełożyć  z godzin popołudniowych  na wieczorne, kiedy temperatura nieco spadnie- nie będzie wówczas ryzyka poparzenia łap naszych pupili na rozgrzanym asfalcie.

Szczególną uwagę należy zwrócić także na dzieci i osoby starsze, którym upał może bardziej dokuczać.

Gdzie jechać na wakacje 2022? Rozwiąż QUIZ i sprawdź

Pytanie 1 z 9
1. Gdzie się czujesz najlepiej?
Poparzenia słoneczne
Antidotum Airshow Leszno 2022
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE