Finanse

Tyle płaciliśmy za pizzę 10 lat temu. O cenach ze starych ulotek można zapomnieć

2023-06-15 13:49

TAKIE ceny to miłe wspomnienie sprzed lat. Dziś wydają się wręcz nierealne. Zapraszamy was w sentymentalną podróż śladami cen pizz z ulotek sprzed lat. Ilu? Nawet kilkunastu! O takich cenach teraz możemy już tylko pomarzyć!

Spis treści

  1. Ceny pizzy w Rzeszowie – kiedyś i dziś
  2. Ceny w najpopularniejszych pizzeriach w Rzeszowie
  3. Pensja minimalna na przestrzeni ostatnich lat

Stwierdzenie, że wszystko drożeje – a w ostatnich miesiącach wyjątkowo szybko – nie będzie odkryciem. Czasem jednak łatwo jest stracić skalę niektórych podwyżek. W końcu ceny nie skaczą w górę z dnia na dzień o 100%, a nawet więcej. Gdy dzieje się to na przestrzeni lat, staje się mniej odczuwalne. Z pełną siłą informacja o skali podwyżek dociera jednak, gdy mamy wyraźne porównanie z cenami sprzed kilku czy kilkunastu lat. Za chwile zafundujemy wam właśnie takie doświadczenie na przykładzie zmian w kosztach pizzy w Rzeszowie.

Ceny pizzy w Rzeszowie – kiedyś i dziś

Postanowiliśmy odbyć kulinarną, sentymentalną podróż śladami pizzerii, które na rzeszowskim rynku utrzymują się od kilkunastu – czasami i kilkudziesięciu – lat. Posłużyły nam w tym celu ulotki ze starymi cennikami – jeden z przykładów tego, że gromadzone bezsensownie, zapomniane rzeczy czasem się jednak przydają…

Sięgnęliśmy w niektórych przypadkach do kilkunastu lat wstecz. Powróciliśmy do pięknych czasów, w których cena pizzy – i to nie najmniejszej – nie przekraczała 30 zł. Prehistoria, prawda? A jednak w wielu przypadkach było tak jeszcze niecałe 10 lat temu.

Ceny w najpopularniejszych pizzeriach w Rzeszowie

Na szlaku naszej sentymentalnej podróży pizzowym szlakiem znalazły się takie lokale, jak La Sueva, Pizza Hut, Amore, Biesiadowo, Big City Pizza, Da Grasso, Torro, Skorpion czy kultowa Pizza Nocą z Irish Pubu (na zawsze w naszych łakomych serduszkach [*]). Wiele z lokali, których ceny przypomnieliśmy sobie dzięki starym ulotkom z menu, zmieniały na przestrzeni lat m.in. lokalizacje. Na szczęście w wielu przypadkach menu – a nawet nazwy poszczególnych – pizz pozostawały takie same. Na porównawczy tapet wzięliśmy przede wszystkim najprostszy z możliwych placków – margheritę. Da się ją znaleźć w większości menu, zarówno tych sprzed lat, jak i najbardziej aktualnych.

Z kiedy pochodzą poszczególne ulotki, które znalazły się w naszej galerii? Są to zdobycze ostatnich kilkunastu lat. Niestety, nie byliśmy w stanie niektórych przypadkach dokładnie określić ich wieku – jedynie jego przybliżenie.

Nasze porównanie cen pizzy w Rzeszowie znajdziesz w galerii poniżej!

Pensja minimalna na przestrzeni ostatnich lat

By nadać szerszego kontekstu naszej podróży, przypomnijmy jeszcze, jak na przestrzeni ostatnich lat zmieniała się w Polsce pensja minimalna. Warto pamiętać, że kilkanaście złotych, jakie kiedyś kosztowała pizza, nie odpowiada wartością tej samej kwocie dziś.

Płaca minimalna w ostatnich 10 latach:

2019 rok – 2250 zł

2018 rok – 2100 zł

2017 rok – 2000 zł

2016 rok – 1850 zł

2015 rok – 1750 zł

2014 rok – 1680 zł

2013 rok – 1600 zł

2012 rok – 1500 zł

2011 rok – 1386 zł

2010 rok – 1317 zł

2009 rok – 1276 zł

Jak powstaje mistrzowska pizza? Wojciech Madyś | Tak trzeba żyć #21 Eska Rock
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE