Tych wielkanocnych tradycji na Podkarpaciu mogłeś nie znać!

i

Autor: Pixabay.com

Wielkanoc 2023

Tych wielkanocnych tradycji na Podkarpaciu mogłeś nie znać!

2023-04-08 7:53

Każdy region w Polsce ma swoje nietypowe zwyczaje związane z Wielkanocą. Tak jest też na Podkarpaciu. Nasi przodkowie, którzy zamieszkiwali teren województwa podkarpackiego nieco zmienili kilka znanych obrządków, które dziś już niestety są w większości zapomniane. Istnieje jednak szansa, że zachowały się w poszczególnych domach. Znaliście te tradycje wielkanocne na Podkarpaciu?

Wielkanocne tradycje w poszczególnych regionach Polski różnią się od siebie. Na Podkarpaciu mieliśmy kilka zwyczajów, których trudno szukać w historii innych województw. I choć wszystkim chodzi o to samo, czyli świętowanie zmartwychwstania Jezusa, to sposób w jaki to robiono potrafił się znacząco różnić! Jakie oryginalne i nietypowe tradycje wielkanocne mieli mieszkańcy Podkarpacia?

CZYTAJ TAKŻE: Spowiedź Wielkanocna w Rzeszowie. Kiedy i gdzie spowiadają?

Tych wielkanocnych tradycji na Podkarpaciu mogłeś nie znać!

Z czasem tradycje ujednolicają się i wszyscy katolicy obchodzą najważniejsze święta w roku liturgicznym identycznie. Warto więc wiedzieć, jak kiedyś w regionie, w którym żyjemy obchodzono te dni. Z własnych doświadczeń, wiemy że gdzieniegdzie niektóre z tych obrządków nadal żyją i mają się dobrze. Zobaczcie, oto wielkanocne tradycje na Podkarpaciu, których mogliście nie znać:

Gigantyczna palma wielkanocna w Nowym Sączu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE