Twarde „NIE” na wdowią, stażową i ekstra emerytury. Będzie problem z dobrowolną składką ZUS?

i

Autor: Pixabay.com

Twarde „NIE” na wdowią, stażową i ekstra emerytury. Będzie problem z dobrowolną składką ZUS?

2022-12-27 10:14

Twarde "nie" dla emerytur stażowych, wdowich i dobrowolnego opłacania składek. To pomysły, na które państwa nie stać, a do tego są antysystemowe - tak w wywiadzie dla DGP Łukasz Hardt, nowy przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS, ocenia pomysły opozycji oraz rzecznika małych i średnich przedsiębiorców.

Twarde „NIE” na wdowią, stażową i ekstra emerytury

Podkreśla, że w obecnych warunkach gospodarczych stanowią one istotne zagrożenie dla stabilności finansów publicznych i Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. - Dla mnie idea dobrowolnego ZUS dla przedsiębiorców jest antypaństwowa, antysystemowa i z punktu widzenia ekonomii dobrobytu po prostu nieuzasadniona - tłumaczy Hardt na łamach dziennika. I zdecydowanie wskazuje, że długofalowo wprowadzenie takiego rozwiązania oznaczałoby rozszczelnienie systemu ubezpieczeniowego. Doprowadziłoby ono do masowego przechodzenia pracowników etatowych na działalność gospodarczą - czytamy.

- Nie ma również przestrzeni na wprowadzanie pomysłów opozycji, czyli emerytur stażowych i wdowich - pisze DGP.

Przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS nie jest również zwolennikiem wpisywania emerytur ekstra na stałe do systemu ubezpieczeniowego.

- Wyraźnie mówi, że w obecnej sytuacji na ewentualną 15. emeryturę nie ma miejsca. A już na pewno prawo do nich powinno być uzależnione od sytuacji materialnej seniorów - podaje gazeta

Wdowia emerytura. Zmiany miały pomóc seniorom

Od dłuższego czasu Polacy spodziewają się zmian w tzw. wdowiej emeryturze. Nowe rozwiązania, które są korzystniejsze dla seniorów zaproponowała Lewica. Według ich pomysłu osoba, której zmarł ktoś bliski mogłaby przejść na rentę rodzinną – to ok. 2500 tys. brutto, a dodatkowo pobierać 50 procent własnego świadczenia. Niezależnie od tego, czy są to emerytury lub renty z ZUS, z KRUS, wojskowej lub policyjnej.

Co z emeryturą stażową?

Aktualnie, aby przejść na emeryturę trzeba osiągnąć wiek 60 lat – dla kobiet i 65 lat – dla mężczyzn. Emerytura stażowa pozwoliłaby wykonać taki ruch w swoim życiu, po odpowiedniej ilości przepracowanych lat. Dla kobiet byłoby to 35, a dla mężczyzn 40 lat okresu składkowego i nieskładkowego.

Jednak, aby można było przejść na tego typu emeryturę trzeba mieć odłożone na koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, tyle składek, aby możliwa była comiesięczna wypłata 120 proc. najniższej emerytury, która z roku na rok jest waloryzowana.

Słynna szopka działa pomimo kryzysu. Warszawiacy chętnie przyglądali się ruchomym rzeźbom