Trudne warunki w Bieszczadach: 1. stopień zagrożenia lawinowego i mróz

2021-01-20 8:49
Trudne warunki w Bieszczadach: 1. stopień zagrożenia lawinowego i mróz
Autor: Pixabay

GOPR ostrzega turystów przed trudnymi warunkami w Bieszczadach. W dolinach leży 30 centymetrów śniegu, a silny wiatr powoduje zawieje na szlakach. Ogłoszono ostrzeżenie 1. stopnia przed lawinami. Dlatego przed wyprawą trzeba się odpowiednio przygotować.

Zima w Bieszczadach: Trudne warunki dla turystów

Zagrożenie lawinowe, śnieg i mróz - na to muszą przygotować się turyści, którzy wybierają się w Bieszczady. Jak zaznaczył naczelnik bieszczadzkiej grupy GOPR Krzysztof Szczurek, "zagrożenie lawinowe występuje przede wszystkim na północnych stokach".

"Zagrożenie dotyczy głównie masywów połonin Caryńskiej i Wetlińskiej, Tarnicy, Małej i Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu" – mówił Szczurek.

W bieszczadzkich dolinach, m.in. w Cisnej i Ustrzykach Górnych, leży średnio 30 cm śniegu. Z kolei w górnych partiach gór pokrywa śnieżna wynosi ok. pół metra.

"Wieje coraz silniejszy wiatr, który zasypuje śniegiem szlaki górskie. Turyści powinni o tym pamiętać podczas wędrówek" – zauważył naczelnik bieszczadzkiej grupy GOPR.

Podkreślił, że "wybierający się góry muszą mieć odpowiedni strój i obuwie".

"Trzeba też zabrać ze sobą m.in. naładowany telefon komórkowy, a w nim aplikację +Ratunek+ oraz ciepłe napoje. Idąc na górską wycieczkę, trzeba też zabezpieczyć się przed możliwym wychłodzeniem" – dodał.

Naczelnik bieszczadzkiej grupy GOPR zwrócił także uwagę, że "nadal mamy krótki dzień i w związku z tym w góry wyrusza się wcześnie rano".

Bieszczady zimą: Jak się przygotować?

Jak przygotować się na zimowe wyjście w Bieszczady? Zobacz wideo poniżej:

Co warto zabrać zimą w góry?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE