Lodowe włosy w Bieszczadach

i

Autor: Nadleśnictwo Baligród/Facebook

To nie broda Mikołaja a lodowe włosy! Leśniczy z Bieszczad pokazali niezwykłe zjawisko [ZDJĘCIE]

2020-12-09 9:35

Lodowe włosy to niesamowite i rzadkie zjawisko, za które odpowiedzialny jest grzyb. Trzeba mieć sporo szczęścia, by je obserwować. Przez długi czas nikt nie wiedział jak powstają lodowe włókna.

Lodowe włosy: Co to za zjawisko?

Lodowe włosy to piękne i niezwykle trudne do zaobserwowania zjawisko. Lód tworzy formę włokiem przypominających perukę. Pierwszy raz to zjawisko opisano w 1918 roku, ale nikt nie wiedział jak i dlaczego powstaje. Lodowym włosom przypisywano nawet magiczną moc. Co ciekawe, takie lodowe formacje można obserwować tylko na półkuli północnej. Jak się później okazało, odpowiedzialny jest za nie grzyb.

Łojówka różowawa: Sprawca lodowych włosów

Dopiero w 2015 roku naukowcom ze Szwajcarii i Niemiec udało się odkryć, że za powstawaniem lodowych włosów stoi grzyb zwany łojówką różowawą. Grzyb spowalnia proces krystalizacji, dlatego lód przyjmuje kształt włókien.

Lodowe włosy można wypatrzeć na starym drewnie lub obumierających roślinach, choć nie jest to łatwe. Lodowe włosy powstają bowiem bardzo rzadko.

Dziś paskudne wulgaryzmy, a kiedyś... nie uwierzysz, co znaczyły...

Pytanie 1 z 13
Dupa oznaczała dawniej:

Lodowe włosy w Bieszczadach

Lodowe włosy w Bieszczadach udało się sfotografować Kazimierzowi Nóżce, znanemu leśniczemu z Baligrodu. Swoją fotograficzną perełkę zaprezentował na FP nadleśnictwa:

"Czyżby Mikołaj brodę zgubił??Kto z Was wie, co to takiego?" - zapytał.

Co ciekawe, internauci szybko wskazali poprawną odpowiedź, a fotografia błyskawicznie zdobyła ich uznanie.

Posłuchaj o upośledzeniu umysłowym, poznaj rodzaje niepełnosprawności intelektualnej. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Zima 2020/21. Seriale telewizyjne, które musicie obejrzeć!