To najstarsza wieś na Podkarpaciu? Może w niej mieszkasz!

i

Autor: Henryk Bielamowicz/praca własna/CC BY-SA 4.0/https://commons.wikimedia.org

Ciekawostki

Ta najstarsza wieś na Podkarpaciu. Wie o tym bardzo mało osób!

2024-03-13 16:25

Która wieś na Podkarpaciu jest najstarsza? Odpowiedź może zaskoczyć wiele osób! Znajdziesz tu m.in. perełkę z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jeśli jeszcze ta miejscowość nie zajmuje topowego miejsca na liście miejsc do odwiedzenia wiosną, warto to zmienić. O której podkarpackiej wsi mowa?

To najstarsza wieś na Podkarpaciu

Podkarpacie jest domem wielu urokliwych miejscowości. Są one domem dla zabytków, wspaniałych tras krajobrazowych i jadłodajni z wieloletnimi tradycjami. Jednym z miejsc tego typu jest wieś Haczów. Tym, co wyróżnia ją na tle regionalnych konkurentek, jest nie tylko jej wiek, ale i wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Haczów jest idealnym celem weekendowych wypadów. Warto dodać go do wiosennej listy podkarpackich miejsc, które kradną serce. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na jego bogactwo historyczne pod postacią zabytków. Obowiązkowym punktem dla odwiedzających wieś jest gotycki drewniany kościół pw. Wniebowzięcia NMP i św. Michała Archanioła w Haczowie. Jest on jednym z dwóch podkarpackich zabytków, które zostały wyróżnione przez UNESCO i trafiły na tworzona przez organizację Listę Światowego Dziedzictwa.

Kościół Wniebowzięcia NMP w Haczowie

Co decyduje o wyjątkowości haczowskiej świątyni? Jest ona największym drewnianym kościołem w Europie! Powierzchnia XV-wiecznej budowli to ponad 380 m kwadratowych. Równocześnie – do niedawna – nosił także tytuł najstarszego w Polsce. Burzliwa historia kościoła odcisnęła na nim piętno. W 1624 został zniszczony przez Tatarów – odnowiono go jednak i rozbudowano.

Najstarsza wieś na Podkarpaciu

Zabytkowa świątynia nie jest jedynym atutem Haczowa. Jest nim także wiek wsi, który czyni z niej pretendentkę do tytułu jednej z najstarszych na Podkarpaciu. Pierwsze wzmianki o jej istnieniu pochodzą z roku 1352. Została wtedy ulokowana przez polskiego króla Kazimierza Wielkiego na prawie magdeburskim. Jej założycielami byli niemieccy osadnicy. W 1388 roku przywilej lokacyjny Haczewa został potwierdził przez króla Władysława Jagiełłę, w wyniku czego przez wieki miejscowość mogła szczycić się tytułem wsi królewskiej. Okres zaborów był finansowo dla Haczowa wyjątkowo dobry. Wieś była uważana za najbogatszą w Galicji.

Haczów na Podkarpaciu w liczbach

Gdzie leży Haczów? Jest to mała podkarpacka wieś należąca do powiatu brzozowskiego. Znajduje się na zachód od Brzozowa i wschód od Krosna. Położona jest wzdłuż Wisłoka. Zajmuje powierzchnię ok. 25 km kwadratowych i rozciąga się na długości 7 km. Jak wynika z danych Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku jest domem dla 3 209 mieszkańców, z czego minimalną większość stanowią kobiety. W Haczowie jest ich 50,7% – mężczyzn 49,3%.

Uzasadnienie niższego wyroku dla rzeszowskich biznesmenów