Ekomarina

i

Autor: mat. prasowe

Ekomarina z basenami na Solinie nową atrakcją turystyczną 2020 : Otwarcie już w czerwcu!

2020-06-05 10:07

W Bieszczadach szykuje się kolejna atrakcja turystyczna, a takiej tu jeszcze nie było! Na "podkarpackim morzu" powstała ekomarina z basenami, z ktorej ucieszą się nie tylko miłośnicy żeglarstwa. To doskonałe miejsce na wakacje 2020, ale nie tylko. Szczegóły znajdziesz na ESKA Rzeszów.

Otwarcie ekomariny na Solnie

5 mln zł z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia - taka dotacja pozwoliła na stworzenie kolejnej atrakcji nad "podkarpackim morzem". Nad Soliną już powstała nowoczesna ekomarina.  Do tej pory było tam kilka przystani z bardzo ograniczoną infrastrukturą. Teraz będą baseny kąpielowe i ekologiczne przystanie dla żaglówek z systemami odbioru i segregacji odpadów.

- Sam jestem żeglarzem wychowanym nad Soliną, aktualnie na stażu kapitańskim z patentem sternika morskiego – mówi Daniel Wojtas, współwłaściciel Hotelu Skalny SPA w Polańczyku, który jest tu inwestorem. - I dlatego tak mnie bulwersował brak odpowiedniej infrastruktury dla uprawiających żeglarstwo na tym jeziorem. Przegrywaliśmy z Mazurami właśnie przez to, bo tam żeglarze bez problemu na terenie mariny mają gdzie wziąć prysznic, pójść do toalety. A warto przy tym przypomnieć, że Jezioro Solińskie to zbiornik wody pitnej dla trzech gmin Polańczyka czy Ustrzyk Dolnych – dodaje.

Wielkie otwarcie ekomariny zaplanowano na 26 czerwca, ale jachty wypłyną z niej już wcześniej, bo 11 czerwca. 

Pełna infrastruktura: Takiej mariny nad Soliną jeszcze nie było

Żeglarze będą mogli przypłynąć do Polańczyka, zacumować przy kei, zejść na brzeg i wziąć prysznic w pięknej marinie, także zatankować świeżą wodę, naładować akumulatory oraz odessać nieczystości z jachtów jeżeli mają zbiorniki na fekalia lub opróżnić toalety chemicznie w zlewni. Będą mogli również zjeść dania z ryb, nie tylko znanego już wszystkim bieszczadzkiego pstrąga, ale i sandacza, szczupaka, karpia w jednej z dwóch –smażalni-restauracji portowych „Pod Żaglami”. W ich sąsiedztwie znajdzie się budynek Szkoły Żeglarskiej z Kapitanatem i salą szkoleniową oraz oczywiście 20 żaglówek typu Optymist. Szkołę prowadzi kapitan Krzysztof Mazurkiewicz, który będzie szkolić lokalną młodzież oraz tę przyjezdną, „wakacyjną”. Będą specjalne pakiety szkoleniowe, dzięki którym rodzicie spędzający wakacje nad Soliną będą mogli oddać dzieci do szkółki. Atrakcji na wakacje 2020 z pewnością tu nie zabraknie.

Nowoczesne baseny nad Soliną

Na wodzie pojawią się pomosty z podwieszanym dnem - tak powstaną basen i brodzik dla dzieci. Sam basen będzie miał wymiar 20x12 metrów, a brodzik 6x12 metrów, do tego plaża na około 60 osób i bistro-bar z przekąskami nawiązującymi do charakteru miejsca: stynka z frytury, smażony okoń, a nawet fishburgera. W pobliżu znajdzie się także miejsce na wypożyczalnię sprzętu, zarówno jachtów Maxus 28, łodzi żaglowo-wiosłowych oraz katamaranów spacerowych, które można porównać do roweru wodnego z napędem elektrycznym czy luksusowych łodzi motorowych z napędem elektrycznym.

Posłuchaj o biegunce tłuszczowej. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Małe bażanty złociste w ZOO w Muszynie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE