To będzie najciekawsza inwestycja nad Soliną 2020: Powstanie ekomarina i baseny [ZDJĘCIA]

2020-01-22 11:54 Sylwia Indycka-Rosół
Ekomarina
Autor: mat. prasowe

W Bieszczadach szykuje się kolejna atrakcja turystyczna, a takiej tu jeszcze nie było! Znamy szczegóły.

5 mln zł z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia - taka dotacja pozwoli na stworzenie kolejnej atrakcji nad "podkarpackim morzem". Nad Soliną już wkrótce powstanie nowoczesna ekomarina.
Do tej pory było tam kilka przystani z bardzo ograniczoną infrastrukturą. Teraz będą baseny kąpielowe i ekologiczne przystanie dla żaglówek z systemami odbioru i segregacji odpadów.

- Sam jestem żeglarzem wychowanym nad Soliną, aktualnie na stażu kapitańskim z patentem sternika morskiego – mówi Daniel Wojtas, współwłaściciel Hotelu Skalny SPA w Polańczyku, który jest tu inwestorem. - I dlatego tak mnie bulwersował brak odpowiedniej infrastruktury dla uprawiających żeglarstwo na tym jeziorem. Przegrywaliśmy z Mazurami właśnie przez to, bo tam żeglarze bez problemu na terenie mariny mają gdzie wziąć prysznic, pójść do toalety. A warto przy tym przypomnieć, że Jezioro Solińskie to zbiornik wody pitnej dla trzech gmin Polańczyka czy Ustrzyk Dolnych – dodaje.

Pełna infrastruktura

Po zakończeniu budowy żeglarze będą mogli przypłynąć do Polańczyka, zacumować przy kei, zejść na brzeg i wziąć prysznic w pięknej marinie, także zatankować świeżą wodę, naładować akumulatory oraz odessać nieczystości z jachtów jeżeli mają zbiorniki na fekalia lub opróżnić toalety chemicznie w zlewni. Będą mogli również zjeść dania z ryb, nie tylko znanego już wszystkim bieszczadzkiego pstrąga, ale i sandacza, szczupaka, karpia w jednej z dwóch –smażalni-restauracji portowych „Pod Żaglami”. W ich sąsiedztwie znajdzie się budynek Szkoły Żeglarskiej z Kapitanatem i salą szkoleniową oraz oczywiście 20 żaglówek typu Optymist. Szkołę prowadzi kapitan Krzysztof Mazurkiewicz, który będzie szkolić lokalną młodzież oraz tę przyjezdną, „wakacyjną”. Będą specjalne pakiety szkoleniowe, dzięki którym rodzicie spędzający wakacje nad Soliną będą mogli oddać dzieci do szkółki, i to już w najbliższe wakacje.

Nowoczesne baseny nad Soliną


Na wodzie pojawią się pomosty z podwieszanym dnem - tak powstaną basen i brodzik dla dzieci. Sam basen będzie miał wymiar 20x12 metrów, a brodzik 6x12 metrów, do tego plaża na około 60 osób i bistro-bar z przekąskami nawiązującymi do charakteru miejsca: stynka z frytury, smażony okoń, a nawet fishburgera. W pobliżu znajdzie się także miejsce na wypożyczalnię sprzętu, zarówno jachtów Maxus 28, łodzi żaglowo-wiosłowych oraz katamaranów spacerowych, które można porównać do roweru wodnego z napędem elektrycznym czy luksusowych łodzi motorowych z napędem elektrycznym.

Już na wakacje


I teraz najlepsze wieści. Cała inwestycja ma być gotowa już na tegoroczny sezon wakacyjny.