Ten grzyb zabójca zmienia ofiary w zombie! Lasy Państwowe pokazały zdjęcia

2020-09-24 7:04
Grzyb pasożytuje na mrówkach
Autor: Lasy Państwowe/Twitter

Lasy Państwowe przypomniały o grzybie, który pasożytuje w ciele owadów, kontroluje ich myślenie, a po wszystkim ewakuuje się przez głowę ofiar. Tego grzyba można spotkać w Polsce, a widok mrozi krew w żyłach.

Grzyb, który pasożytuje na mrówkach

Kojarzycie grzyba, który zamienia mrówki w "#zombie"? - takie pytanie pojawiło się na Twitterze Lasów Państwowych.

eśniczy zaprezentowali przy tym dość przerażające fotografie. Z głowy obawa wyrasta grzyb. Okazuje się, że to rzadki, ale znany w Polsce pasożyt o nazwie Ophiocordyceps ditmarii. Grzyb zabójca pasożytuje na błonówkach, między innym mrówkach, infekuje je, rozwija się w ich ciele, a po ich śmierci wyrasta z nich, zwykle przez głowę, by uwolnić zarodniki i rozmnażać się dalej.

Co ciekawe, grzyb potrafi kontrolować umysł mrówki. Zainfekowaną skłania do tego, by opuściła mrowisko, weszła na drzewo i tam umarła, by zarodniki grzyba mógł dalej rozsiać wiatr.

Trzeba przyznać, że to dość przerażający mechanizm.

Obcy w Bieszczadach kontroluje umysły

Dodajmy, że taki mechanizm pasożytnictwa w przyrodzie jest dobrze znany. Jakiś czas temu pokazywaliśmy filmik nagrany w Bieszczadach. Widać na nim drucieńca wodnego - sprytnego nicienia, który pasożytował na świerszczu. Drucieniec atakuje świerszcza, gdy ten podchodzi do wody, by się napić. Błyskawicznie wwierca się w jego ciało i zaczyna się nim żywić. Wreszcie osiąga ogromne rozmiary. Dalej steruje świerszczem tak, by ten ponownie wrócił nad zbiornik wodny, a następnie postanowił się utopić.

Posłuchaj o ziemniakach. Poznaj ich odmiany, wartości odżywcze i walory prozdrowotne. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Zabytkowy autobus na warszawskich ulicach
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE