Małe sklepy znikają z polskiego rynku

i

Autor: pixabay.com Kryzys właścicieli małych sklepów

Te sklepy znikają z polskiego rynku. Ubyło ich prawie 4 tysiące

2023-01-27 19:52

Rok 2022 nie był łatwy dla właścicieli sklepów stacjonarnych. Prawie 4 tysiące małych placówek zostało zlikwidowanych, a niemal 10 tysięcy zawiesiło swoją działalność. Przyczyniły się do tego wysoka inflacja, konkurencja dużych sieci handlowych, a także większe zainteresowanie zakupami przez internet.

Nowe dane nie są optymistyczne

Właściciele małych sklepów w Polsce nie mają łatwego życia. Już od wielu lat wypierane są one dużymi sieciami handlowymi, które przyciągają większość klientów. W 2008 roku liczba małych placówek wynosiła 460 tysięcy, a najnowsze dane mówią o liczbie niemal 90 tysięcy niższej – możemy przeczytać w „Rzeczpospolitej”, która powołuje się na dane Dun & Bradstreet.

Dane mogą przerażać, bo tak szybkiego spadku, jaki mogliśmy zaobserwować w ubiegłym roku, eksperci się nie spodziewali. A prognozy na przyszłość nie są optymistyczne. W kolejnych miesiącach może być jeszcze gorzej – mówi cytowany przez „Rzeczpospolitą” Tomasz Starzyk, rzecznik Dun & Bradstreet i dodaje, że ponad 9,5 tysięcy sklepów zdecydowało się na zawieszenie swojej działalności.

Internet i duże sieci zabójczą konkurencją dla małych sklepów

Jak podaje gazeta, największe kłopoty mają właściciele sklepów spożywczych, ale problem dotyka także sklepy z innych sektorów. O delikatnym wzroście, mogą mówić jedynie kwiaciarnie, sklepy sportowe, czy medyczne. Trudna sytuacja w głównej mierze spowodowana jest spadkiem popytu, wywołanym początkowo przez pandemię, a następnie przez wysoką inflację i ogólnoświatowy kryzys ekonomiczny.

Małe sklepy zdecydowanie przegrywają walkę z dużymi sieciami handlowymi oraz sklepami online. Widać to bardzo wyraźnie w przypadku zakupów kosmetyków, sprzętu elektronicznego oraz odzieży. Szczególne problemy dotknąć mogą właścicieli działających w pojedynkę. To oni najbardziej odczuwają spore wzrosty kosztów energii elektrycznej, czynszów oraz innych opłat, których przy prowadzeniu własnej działalności nie da się uniknąć.

Krzysztof Jackowski mówi o tym jak będzie rok 2023 dla mieszkańców Rzeszowa
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE