Ulga na dziecko

i

Autor: pixabay.com Ten zwrot wynosi prawie siedem tysięcy złotych. Chodzi o dodatkową ulgę

Informacje

Te osoby otrzymają prawie siedem tysięcy złotych zwrotu. Są konkretne warunki

2023-12-30 12:27

Ulga prorodzinna to jedna z najczęściej rozliczanych przez Polaków preferencji. Rodzice i opiekunowie mogą dzięki niej zmniejszyć podatek lub uzyskać spory zwrot. Wysokość ulgi uzależniona jest od liczby dzieci. Jak skorzystać z ulgi prorodzinnej? Jakie zmiany zaszły?

Spis treści

  1. Komu przysługuje ulga na dziecko?
  2. Ile wynosi ulga na dziecko w 2023 roku?

Ulga prorodzinna, potocznie zwana ulgą na dziecko, to najpopularniejszy sposób na zmniejszenie podatku. Polega ona na odliczeniu przez uprawnione osoby konkretnych kwot w zeznaniu rocznym. Kwota ulgi wpływa na kwotę podatku, zmniejszając ją lub generując nadpłatę, którą podatnik może otrzymać jako zwrot od fiskusa.

Komu przysługuje ulga na dziecko?

Z ulgi na dziecko mogą skorzystać podatnicy, którzy za 2023 rok będą rozliczać się na deklaracjach PIT-36 lub PIT-37. Podobnie jak w poprzednich latach, będą mogli z niej skorzystać rodzice sprawujący władzę rodzicielską lub opiekunowie prawni dziecka, pod warunkiem, że mieszkają razem lub są rodzinną zastępczą. Zmiana przepisów, która weszła w życie 1 lipca spowodowała, że z ulgi będzie mogło skorzystać więcej rodziców i opiekunów. Zmiany dotyczą odliczania ulgi na dzieci z niepełnosprawnością. Dla rodziców jednego dziecka z orzeczeniem nie obowiązuje już kryterium dochodowe przy rozliczaniu ulgi.

Dodatkowo, z ulgi można skorzystać, kiedy dziecko nie uzyskuje własnych przychodów lub dochodu powyżej kwoty, która stanowi 12-krotność renty socjalnej. Warto zaznaczyć, że ulga przysługuje na dziecko, a nie na każdego z rodziców czy opiekunów. Oznacza to, że rodzice muszą zdecydować, kto i w jakiej proporcji odlicza ulgę. Dla przykładu, rodzice dwójki dzieci mogą podzielić się ulgą i każdy z nich ma prawo odliczyć po 1112,04 zł.

Ile wynosi ulga na dziecko w 2023 roku?

Wysokość ulgi na dziecko zależy od liczby dzieci w rodzinie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kwota, o którą można pomniejszyć podatek dochodowy, może wynieść 1112,04 zł – na pierwsze i drugie dziecko (każde z osobna), 2000,04 zł - na trzecie dziecko lub 2700 zł rocznie - na czwarte i każde kolejne dziecko.

Kwoty ulgi na dziecko są przypisane do dzieci. Co to oznacza w praktyce? Rodzina z czwórką dzieci może rocznie odliczyć 6 924,12 zł.

ZOBACZ: KTO NIE ZAPŁACI ABONAMENTU RTV W 2024 ROKU?

W przyszłym roku nowe podatki? Marek Zuber wyjaśnia, za co możemy zapłacić więcej! [Super Raport]