Najbogatsze gminy na Podkarpaciu. Liderem nie jest Rzeszów!

i

Autor: Pixabay.com

Rankingi

Te gminy na Podkarpaciu są najbogatsze. Rzeszów nie jest liderem!

2023-09-28 11:33

Oto lista najbogatszych podkarpackich rejonów! Jak się okazuje Rzeszów nie jest liderem zestawienia, a co więcej nie jest nawet na podium. Ten raport wskazał, które gminy na Podkarpaciu mogą cieszyć się najwyższym wskaźnikach dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Co oznacza to w praktyce?

Które gminy na Podkarpaciu radzą sobie najlepiej pod kątem finansowym? Najnowsze zestawienie opublikowane w Serwisie Samorządowym PAP na podstawie danych Ministerstwa Finansów nie pozostawia wątpliwości. W raporcie uwzględnione zostały wszystkie polskie gminy. W sumie zawiera on2477 pozycji. Gminy z Podkarpacia zaczynają pojawiać się na liście już za pierwszą setka…

Jak mierzono dobrobyt w gminach?

Specjaliści do oceny tego, czy dana gmina jest bogata, wykorzystali tzw. wskaźnik G, czyli wskaźnikach dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca dla rejonu. Bierze on pod uwagę m.in. takie czynniki jak podatki od nieruchomości, z CIT i PIT. Dobrobyt w poszczególnych gminach obliczany jest po to, by ustalić poziom tzw. „janosikowego”. Jest to wpłata, jaką najbogatsze samorządy do budżetu państwa. Fundusze te zostają następnie rozdysponowane w odpowiednio wyliczonej kwocie do najbiedniejszych gmin w kraju.

Najbogatsza gmina w Polsce

Warto także zwrócić uwagę, która gmina jest liderem zestawienia. Jak się okazuje, niezmiennie pozostaje nią Kleszczów w woj. łódzkim. Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów mieszkańca przypada tu 29704,36 zł.

Zima wróciła na Podkarpacie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE