Te banki udzielają bezpiecznego kredytu. Lista placówek coraz dłuższa

i

Autor: Fot. Pixabay.com

Twoje finanse

Te banki udzielają bezpiecznego kredytu. Lista placówek coraz dłuższa

2023-09-28 11:31

Już 12 banków oferuje kredyty mieszkaniowe w ramach programu "Bezpieczny kredyt" - podał w poniedziałek Bank Gospodarstwa Krajowego na swoich stronach. Do listy banków, które podpisały z BGK umowy ws. programu, dołączył Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie.

Spis treści

 1. Jakie banki udzielają bezpiecznego kredytu 2 proc. na mieszkanie?
 2. Co to bezpieczny kredyt? Jak uzyskać bezpieczny kredyt?
 3. Ile można dostać bezpiecznego kredytu?
 4. Kto oblicza wysokość dopłaty bezpieczny kredyt?

Jakie banki udzielają bezpiecznego kredytu 2 proc. na mieszkanie?

Obecnie na liście publikowanej przez BGK znajdują się:

 • Alior Bank,
 • Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS,
 • Bank Ochrony Środowiska,
 • Bank Pekao,
 • Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie,
 • Bank Spółdzielczy w Brodnicy,
 • Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie,
 • mBank,
 • PKO Bank Polski,
 • SGB-Bank i Banki Spółdzielcze Zrzeszone z SGB-Bankiem,
 • VeloBank,
 • Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie.

Bank Gospodarstwa Krajowego zaznaczył, że banki te na mocy zapisów ustawy o rodzinnym kredycie mieszkaniowym i bezpiecznym kredycie 2 proc. są zobowiązane do obsługi docelowego beneficjenta programu i mogą udzielać odpowiedzi na zadane pytania, zgodnie z własnymi procedurami bankowymi, prawem bankowym i ustawą. Zaznaczono, że ostateczna ocena spełnienia warunków programu należy do biorących w nim udział banków - BGK oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii nie biorą udziału w tym procesie.

ZOBACZ: Ceny domów i działek na Podkarpaciu. Są tańsze niż mieszkania?

Co to bezpieczny kredyt? Jak uzyskać bezpieczny kredyt?

1 lipca br. w życie weszła ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, która wprowadza m.in. "bezpieczny kredyt" z dopłatą państwa do rat oraz konto mieszkaniowe z możliwością uzyskania premii z budżetu państwa. "Bezpieczne kredyty" mają być udzielane do 31 grudnia 2027 r. przez banki, które zawrą w tej sprawie umowę z BGK i wprowadzą produkt do swojej oferty.

Ile można dostać bezpiecznego kredytu?

Zgodnie z ustawą "bezpieczny kredyt" może być udzielony na pierwsze mieszkanie. Jego kwota nie może przekroczyć 500 tys. zł albo 600 tys. zł, jeśli kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub ma co najmniej jedno dziecko. Wkład własny nie może być wyższy niż 200 tys. zł. W przypadku braku wkładu własnego lub niepełnego wkładu można skorzystać z gwarancji BGK.

Kto oblicza wysokość dopłaty bezpieczny kredyt?

Dopłata do rat przysługuje przez 10 lat. W okresie stosowania dopłat oprocentowanie kredytu, według wyjaśnień na stronie MRiT, wyniesie dla kredytobiorcy 2 proc. powiększone o marżę, prowizję i inne opłaty bankowe - jeśli będą pobierane. Jeśli w okresie przysługiwania dopłat do rat kredytobiorca sprzeda mieszkanie, wynajmie je innej osobie lub kupi inną nieruchomość, utraci prawo do dopłat, a uzyskane po tym terminie wsparcie będzie musiał zwrócić.

Rząd da Warszawie 5 mln zł? Rzecznik ratusza odpowiada na propozycję polityków PiS
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE