Tarcza antykryzysowa: Kobiety na macierzyńskim tracą pieniądze. Jest wyjście?

i

Autor: Pixabay

Nadchodzą zmiany w zasiłkach macierzyńskich? Nowe przepisy mają chronić finansowo kobiety

2020-08-14 9:01

Koronawirus uderzył w polską gospodarkę. Lekarstwem miała być tarcza antykryzysowa, która dała możliwość obcinania eatów i obniżania pensji pracownikom. Co jednak, jeśli kobieta urodzi w tym czasie dziecko? Okazuje się, że może sporo stracić. Szczegóły znajdziesz na ESKA Rzeszów.

Aktulizacja: Będzie zmiana w przepisach o zasiłach macierzyńskich

Rząd szykuje zmiany w przepisach, by kobiety na macierzyńskim nie traciły pieniędzy przy obniżonym czasie pracy w ramach tarczy antykryzysowej:

– Przygotowaliśmy regulację, dzięki której w przypadku osób pobierających świadczenia z ubezpieczenia chorobowego, w tym kobiet w ciąży, podstawa wymiaru świadczenia z ubezpieczenia chorobowego nie będzie uwzględniała zmiany wymiaru czasu pracy - poinformowała Marlena Maciąg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Szefowa resortu rodziny podkreśliła, że kobiety, które do tej pory otrzymywały niższe świadczenia, mogą liczyć na wyrównanie. Zmiana dotyczyć będzie bowiem również świadczeń już wypłaconych.

Urlop macierzyński i rodzicielski a niższy wymiar czasu pracy

Tarcza antykryzysowa pozwoliła na utrzymanie wielu miejsc pracy w polskich firmach. Wiele miejsc zdecydowało się na obcięcie etatów i obniżenie tym samym pensji zatrudnionym o 20 procent. To sytuacja przejściowa, która, jak się okazuje, dla kobiet w ciąży, może być wyjątkowo niekorzystna.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, jeśli kobieta w chwili obniżonego wymiaru czasu pracy urodzi dziecko, wówczas, choć sytuacja w firmie wróci już do normy, będzie miała obniżony zasiłek macierzyński przez cały okres jego trwania:

"– Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowić będzie wynagrodzenie ustalone dla nowego, obniżonego wymiaru czasu pracy. Ustalona podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego obowiązuje przez cały okres jego nieprzerwanego pobierania, nawet jeżeli w tym okresie nastąpi ponowna zmiana wymiaru czasu pracy na pełny etat" - Gazeta Prawna cytuje odpowiedź ZUS.

Straty mogą być spore. Przykładowo, jeśli kobieta na pełnym etacie zarabia 3 tysiące złotych, na podstawie tarczy jej pensja będzie obniżona o 600 złotych i wyniesie 2400 złotych. Jeśli w tym czasie zdecyduje się na skorzystanie z zasiłku przez rok, wówczas otrzyma 1920 złotych - o blisko 500 złotych mniej niż przy pensji nieobniżonej.

Przesądy i zabobony na chrzciny dziecka. Jedne straszą, inne śmieszą. Znasz je?

Pytanie 1 z 10
Jeśli świeca w czasie chrztu szybko zgaśnie, to:
świeca

Urlop macierzyński przy obniżonej pensji: Jakie rozwiązanie?

Okazuje się, że przepisy można "obejść". Dziennik Gazeta Prawna proponuje rezygnację po 14. tygodniu z urlopu macierzyńskiego przez matkę na rzecz ojca (jeśli wymiar jego wypłaty jest pełny). Jeśli jednak to matka chce się opiekować dzieckiem, wówczas może skorzystać z ośmiu tygodni swojego urlopu, wrócić do pracy na kilka tygodni (w tym czasie z urlopu skorzysta mężczyzna), następnie wykorzystać pozostałą część urlopu rodzicielskiego (16 tygodni):

"ZUS potwierdził, że podstawę wymiaru tego świadczenia po przerwie w jego pobieraniu będzie stanowić wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy, czyli pełnego etatu" - wyjaśnia Ddziennik Gazeta Prawna.

Posłuchaj o empatii, o jej dobrych i złych stronach. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Jechał z prędkością 249 km/h na autostradzie