Tak źle nie było od 500 lat! Duża część Polski poważnie zagrożona

2022-08-25 13:26
Tak źle nie było od 500 lat! Duża część Polski poważnie zagrożona
Autor: EU's Copernicus Emergency Management Service/Associated Press/Ea

Raport Globalnego Obserwatorium Susz nie napawa optymizmem. Zdecydowana część naszego kontynentu zagrożona jest suszą. Tak źle nie było od 500 lat. Dokładnie 47 procent Europy znajduje się w stanie ostrzegawczym, a to może rozszerzyć się o kolejne 17 proc. Problem dotyczy też sporego obszaru Polski.

Rekordowo niskie stany rzek, pożary niemal w całej Europie to skutek susz, które dają się we znaki mieszkańcom naszego kontynentu. Te problemy odczuwają, i to intensywnie również Polacy. Poważne ostrzeżenie wydało Globalne Obserwatorium Susz, które opublikowało raport o zagrożeniu w Europie. Z niego wynika, że aż 2/3 europejskiego terenu jest zagrożone suszą. Zła sytuacja wpłynąć może na wiele aspektów naszego życia, w tym na coraz gorsze plony, a co za tym idzie wzrost cen podstawowych produktów.

Skutki susz już widać. Mniej plonów, energii i pożary

Z danych zawartych w raporcie możemy dowiedzieć się, że w porównaniu ze pięcioletnią średnią, prognozy dotyczące zbiorów plonów w Europie znacząco spadły. O 16 proc. dla kukurydzy, 15 proc. dla soi, a chociażby 12 proc. dla słonecznika. Globalne Obserwatorium Susz wydało jasny wniosek – tak źle nie było od 500 lat! Skutki susz widać także po coraz częstszych pożarów. Co więcej, specjaliści wskazali w raporcie, że przez wysychanie europejskich rzek spadła o 20 proc. ilość energii wytwarzanej przez elektrownie wodne.

- Obecnie zauważamy, że mamy do czynienia ze znacznie większą liczbą pożarów, co ma istotny wpływ na zbiory rolników. Zmiany klimatyczne bez wątpienia są bardziej zauważalne z roku na rok - powiedziała Marija Gabriel, europejska komisarz ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży.

Zanieczyszczona rzeka Raba

Raport mówi też o Polsce

Najbardziej zagrożone tereny, o których mowa w raporcie to takie europejskie kraje jak: Rumunia, Luksemburg, Niemcy, Holandia, Portugalia, Hiszpania, Francja, Włochy, Belgia, Węgry, Serbia, Ukraina, Wielka Brytania, Irlandia, czy Mołdawia.

Specjaliści wspominają też o Polsce. W przypadku naszego kraju, najbardziej zagrożonymi terenami są zachodnie województwa. Przez tę część Polski w połowie lipca przeszły rekordowe upały. Efekty suszy widać też w innych regionach, m.in. na Podkarpaciu, gdzie przez rzekę San można było przejść suchą stopą.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE