Szczepionka przeciw COVID-19 NIE dla osób z alergiami? Jest ostrzeżenie [SKUTKI UBOCZNE]

2020-12-23 9:32
Szczepionka nie dla alergików?
Autor: Pixabay

Osoby z alergiami nie powinny przyjmować szczepionki przeciw COVID-19 - do takich wniosków doszedł brytyjski regulator leków. Brytyjczycy już przyjmują szczepionkę na koronawirusa. Są pierwsze osoby z niepożądanymi reakcjami organizmu. O czym warto wiedzieć?

Szczepionka przeciw COVID-19 a alergie

W Polsce szczepionki na COVID-19 pojawią się już 26 grudnia, a 27 grudnia ruszą pierwsze szczepienia. Tymczasem brytyjski regulator leków ostrzega osoby, u których wystąpiły wcześniej silne reakcje alergiczne przed przyjmowaniem szczepionki przeciw COVID-19 firm Pfizer i BioNTech. Jak podaje PAP, takie ostrzeżenie wydano w środę 9 grudnia. Dotyczy ono osób, które miały wcześniej reakcje alergiczne na leki, żywność lub szczepionki.

W Wielkiej Brytanii dużo wcześniej niż w Polsce ruszyły już masowe szczepienia. U dwojga pracowników służby zdrowia doszło do niepożądanych reakcji alergicznych. Prawdopodobnie była to reakcja anafilaktoidalna, która wiąże się z wysypką na skórze, dusznościami i czasami spadkiem ciśnienia krwi. Co ważne, te osoby miały w przeszłości problemy z alergiami - na tyle poważne, że noszą przy sobie ampułkostrzykawki z adrenaliną.

Czy szczepionka przeciw COVID-19 jest bezpieczna?

Co ważne, niepożądana reakcja organizmów alergików po szczepieniu przeciw COVID-19 nie oznacza, że szczepionka jest niebezpieczna. Podobne reakcje zdarzają się po innych szczepionka, na przykład tegorocznej szczepionce przeciwko grypie.

Centralny rejestr osób zaszczepionych przeciw COVID-19 w Polsce

W Polsce każda osoba zaszczepiona przeciw COVID-19 ma otrzymać zaświadczenie i trafić do centralnego rejestru osób zaszczepionych. To miejsce ma służyć między innymi zgłaszaniu niepożądanych odczynów poszczepiennych, a dane mają być dostępne publicznie w formie statystyk.

Posłuchaj, jaką rolę pełni w naszym organizmie dopamina. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Prezenty dla podopiecznych Domu Dziecka w Kraśniku
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE