ŚWILCZA: 35 ha pod budowę Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego!

2021-10-28 13:52
REGION: Jest działka pod budowę Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego!
Autor: Materiały prasowe/ Urząd Gminy Świlcza

Wczoraj gmina Świlcza przekazała Uniwersytetowi Rzeszowskiemu ponad 35 ha terenu, na którym stanąć ma w przyszłości Uniwersytecki Szpital Kliniczny. Ta ma być nowoczesnym kampusem medycznym dla istniejącego już w Rzeszowie Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 im. Fryderyka Chopina. Działkę przekazano za darmo.

Szacowany koszt wybudowania uniwersyteckiego szpitala to ponad 900 mln zł - deklarację o współpracy w zakresie pozyskania pieniędzy oraz wzajemnej pomocy podpisali jeszcze w maju tego roku m.in. minister zdrowia Adam Niedzielski, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl oraz rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego- Sylwester Czopek. Porozumienie dotyczące przekazania działki zaś podpisana została wczoraj w w siedzibie Gminnego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Trzcianie. Sygnowali je wójt Świlczy, Adam Dziedzic oraz rektor uczelni, prof. dr hab. Sylwester Czopek.

- Mam nadzieję, że ten wielki dar Gminy Świlcza i wspólna inicjatywa z Uniwersytetem Rzeszowski znajdą swój finał w budowie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, stawiając zarówno gminę jak i Uniwersytet na podium najlepszych i tych, którzy rozumieją, czym jest praca na rzecz rozwoju i lokalnej społeczności - powiedział Adam Dziedzic, wójt Gminy Świlcza.

CZYTAJ TAKŻE: Jest nowy termin ukończenia Chatki Puchatka. Wszystko przez trudne warunki

"To dla nas mocny impuls"

Znaczenie budowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego podkreślał też rektor uczelni.

- To dla naszego Uniwersytetu mocny, długo oczekiwany impuls rozwojowy. To również znak czasu zmian zachodzących na rynku ochrony zdrowia w Polsce. Za pośrednictwem tej inwestycji nasze naukowe plany i zamierzenia będą za kilka lat mogły być realizowane. Umowa zasługuje na miano ambitnego przedsięwzięcia realizowanego w dobie kluczowych, systemowych zmian w ochronie zdrowia nie tylko w kraju ale i na świecie.(...) – podkreślał prof. Czopek

Budowa szpitala uniwersyteckiego jest jednym z priorytetów regionu, zawartym w "Strategii rozwoju województwa – Podkarpackie 2030" przyjętej we wrześniu 2020 r.

Trwa remont parkingu przy rzeszowskim Ratuszu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE