Święto Narodowe Trzeciego Maja 2020: Jak obchodzić w obliczu koronawirusa?

2020-05-01 10:03
Święto Narodowe Trzeciego Maja 2020: Jak obchodzić w obliczu koronawirusa?
Autor: Pixabay

3 Maja Polacy świętują rocznicę uchwalenia Konstytucji. To dzień wolny od pracy. Co roku organizowano wówczas barwne obchody i defilady. Jak świętować w 2020 roku? Na pewno inaczej niż zwykle.

Spis treści

  1. 3 Maja: Co to za święto?
  2. 3 Maja: Koronawirus krzyżuje plany
  3. Paniaga w Rzeszowie odwołana
  4. 3 Maja 2020: Jak świętować w domu?
  5. Weekend majowy 2020: Co się zmienia w czasie koronawirusa?

3 Maja: Co to za święto?

3 dzień maja to ważny dzień dla wszystkich Polaków. Co roku świętujemy wtedy uchwalenie Konstytucji 3 Maja, co miało miejsce w 1791 roku. Była to pierwsza konstytucja w nowożytnej Europie i druga po amerykańskiej. Święto narodowe uchwalono 1919 roku. Po wojnie władze komunistyczne zabroniły jego obchodów. Święto Narodowe Trzeciego Maja przwrócono jednak w 1990 roku. Obecnie to dla Polaków dzień wolny od pracy, w którym mogą brać udział w różnych uroczystościach i paradach.

3 Maja: Koronawirus krzyżuje plany

3 Maja 2020 będzie inny niż wcześniejsze. Wszystko to przez zakaz zgromadzeń publicznych spowodowany epidemią koronawirusa. Wszelkie planowane wcześniej wydarzenia zostały odwołane.

Paniaga w Rzeszowie odwołana

W Rzeszowie na przykład nie będzie Paniagi. To coroczne święto ulicy 3 Maja (dawnej Paniagi). Święto ulicy 3-go Maja rzeszowianie obchodzili w 2003 roku. Od tamtej pory regularnie co roku przygotowywane są różnorodne atrakcje: kulturalne, rozrywkowe i muzyczne. Tradycyjnie też odbywa się Jarmark Rękodzieła i Produktów Regionalnych. Zaś całość obchodów zaczyna uroczysty korowód, z prezydentem na w pierwszej parze. Tegoroczna Paniaga miała się odbyć w stylu amerykańskim, ale ze względów bezpieczeństwa została odwołana.

3 Maja 2020: Jak świętować w domu?

Święto Konstytucji można dobrze spędzić w domowym zaciszu. Warto dzień wcześniej wywiesić flagę - 2 dzień maja to dla Polaków Dzień Flagi. Można to zrobić w oknach lub na balkonach. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało poradnik prezentujący, jak robić to prawidłowo. Można go znaleźć TUTAJ.

Dobrym pomysłem jest też na przykład seans filmów ohistorii naszego kraju z najmłodszymi, czy zorganizowanie quizów i gier przy rodzinnym stole.

Weekend majowy 2020: Co się zmienia w czasie koronawirusa?

Majówka, czyli czas od 1 do 3 maja to dla wielu Polaków moment odpoczynku od codzienności. Wielu tradycyjnie już przyrządza wówczas potrawy z grilla lub udaje się na wyjazdy do lasów i w Bieszczady. Pamiętajmy jednak, że choć lasy i parki są otwarte, świętowanie w gronie znajomych nie jest dobrym pomysłem - może grozić zarażeniem i wysokim mandatem.

Posłuchaj o komunikacji interpersonalnej. Co ją utrudnia, co jej sprzyja? To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Wirtualne podróżowanie: miejsca na Podkarpaciu warte odwiedzenia po pandemii
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE