Spowiedź w czasach zarazy

i

Autor: Kuria Rzeszowska

Spowiedź a koronawirus: Diecezja Rzeszowska informuje, jak się spowiadać w czasach zarazy

2020-03-23 8:49

Kościół przed Wielkanocą nie zamiesza rezygnować ze spowiedzi nawet w czasach epidemii. Biskup rzeszowski Jan Wątroba wydał duchownym pewne zalecenia. Czy są wystarczające?

W czasach wielkanocnych musisz przyjąć Komunię Świętą, dlatego idź do spowiedzi - najlepiej już teraz. Tak w dużym skrócie można podsumować zalecenia niskupa rzeszowskiego Jana Wątroby, który informuje kapłanów, jak spowiadać w czasach zarazy. Wiernych przez zarażeniem ma chronić pleksa lub folia na konfesjonale i brak stuły do całowania. Czy takie środki są wystarczające?

Rzeszowska Kuria informuje, jak spowiadać w czasach zarazy

Komunikat Kurii zawiera kilka punktów. Po pierwsze nie wolno w czasach zarazy organizować nabożeństw pokutnych. Nie można też organizować "Nocy konfesjonałów" i spowiadać w różnych parafiach. A spowiedź w swojej parafii ksiądz powinien zacząć możliwie najszybciej, by przed Wielkanocą uniknąć kolejek. Wiernych zaś przed zarażeniem mają chronić folia lub pleksa:

"Spowiedź należy przeprowadzać w konfesjonale lub w innym miejscu odpowiednio przygotowanym. Należy zadbać o higienę i odpowiednie środki dezynfekujące konfesjonał. Kratkę konfesjonału należy zakleić folią od strony spowiednika lub przymocować cienką pleksę od strony penitenta, pamiętając o ich dezynfekcji. Innym sposobem prowadzenia spowiedzi może być spowiedź w wyodrębnionej części kościoła (kaplica, zakrystia, chór albo przylegająca salka). W takim miejscu penitent może się spowiadać półgłosem, klęcząc lub siedząc w odległości 1,5 metra od spowiednika. Na rozgrzeszenie powinien zawsze uklęknąć. Należy postarać się, aby sakrament był sprawowany godnie, z zachowaniem tajemnicy sakramentalnej. Nie należy podawać stuły do ucałowania".

Biskup nie informuje jednak, czy ksiądz ma obowiązek dezynfekowania zewnętrzbnej strony konfesjonału po każdej spowiedzi. Oczywistym jest przecież, że na folii czy pleksie już po jednej rozmowie zbierze się para wodna z ust wiernego. Jeśli jest zakażony, będą tam też wirusy. Wierny, podczas klękania może też przytrzymać się konfesjonału rękoma. Jak sprawdzić, czy nie są zawirusowane?

Dalej biskup nie dopuszcza, by wierni nie przyjęli Komunii Świętej w czasach Wielkanocy. To ich obowiązek:

"Wiernych należy pouczyć o treści przykazań kościelnych: 2. Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty; 3. Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym przyjąć Komunię Świętą. Na mocy decyzji Konferencji Episkopatu Polski z dnia 21 marca 1985 r. okres, w którym jest możliwe wypełnienie 3. Przykazania kościelnego trwa od Środy Popielcowej do Uroczystości Trójcy Przenajświętszej".

Jeśli zaś ktoś nie będzie w stanie się wyspowiadać, pomogą żal za grzechy i spowiedź w innym możliwym terminie:

"Ponadto należy pouczyć wiernych, że ten kto nie będzie się w stanie wyspowiadać w tym czasie, po wzbudzeniu aktu żalu doskonałego może przystąpić do Komunii Świętej pod dwoma warunkami: 1) przystąpi do spowiedzi indywidualnej jak najszybciej będzie to możliwe; 2) nie pozostaje w karach kościelnych ani nie trwa z uporem w jawnym grzechu ciężkim, czyli spełnia wymogi uzyskania rozgrzeszenia [kan. 915 i 916 KPK]".

Sonda
Czy wybory powinny zostać przełożone?
Posłuchaj, jak chronić seniorów przed koronawirusem. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Ola Kot w czasie kwarantanny pomaga innym