Ten film może uratować życie! To cenna wskazówka

i

Autor: Fot. Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne, Lasy Państwowe

Ten film może uratować życie! To cenna wskazówka

2023-03-10 8:11

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie opublikowała specjalne instrukcje mówiące o tym, jak się zachować w przypadku spotkania z niedźwiedziem. Jest to związane z niedawną sytuacją ataku zwierzęcia na kobietę. Te rady mogą uratować życie.

Spotkałeś niedźwiedzia? Stosuj się do tych wskazówek

Spotkanie z niedźwiedziem z pewnością nie należy do przyjemnych. Bieszczadzkie misie nie mają wiele wspólnego z bohaterami licznych kreskówek, którzy żyją w przyjaźni z ludźmi. Jeśli kiedykolwiek na swojej drodze spotkamy niedźwiedzia, dobrze wiedzieć, jak się zachować. W związku z niedawnym zdarzeniem z Cisnej, gdzie wędrująca leśnym szlakiem kobieta została zaatakowana przez niedźwiedzia, profil Lasów Podkarpackich opublikował specjalny filmik, w którym możemy poznać szczegółową instrukcje zachowania w przypadku jakiegokolwiek kontaktu z drapieżnym ssakiem.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie przedstawia rady, które koniecznie musimy znać. Mogą nam one uratować życie. W przypadku spotkania z niedźwiedziem stosujmy się do poniższych wskazówek.

  • Jeśli jesteś pewny, że niedźwiedź cię nie widział, wycofaj się.
  • Jeśli niedźwiedź patrzy w twoją stronę, nie znaczy, że cię widzi. Niedźwiedzie mają słaby wzrok.
  • Nie biegnij. Niedźwiedź może zadziałać instynktownie i zacząć cię gonić.
  • Jeśli niedźwiedź idzie w twoją stronę, a masz przy sobie plecak, połóż go obok. Może niedźwiedź zainteresuje się nim, a nie tobą, a ty będziesz miał czas, aby powoli się oddalić.
  • Jeśli widzisz małego niedźwiedzia, na pewno w okolicy jest matka, która zrobi wszystko w obronie młodych.
  • Jeśli niedźwiedź cię atakuje, połóż się na brzuchu, tak żeby niedźwiedź nie był w stanie cię przewrócić. Ułóż szeroko nogi, ręce połóż na kark i udawaj martwego.
  • Jeśli jesteś pewny, że niedźwiedź atakuje cię z premedytacją, zmień taktykę. Nie udawaj martwego. Użyj gazu, jeśli go masz. Celuj w nos niedźwiedzia, na przykład kamieniami czy gałęziami. Krzycz. Użyj wszystkiego, co masz dookoła.
  • Pokaż niedźwiedziowi, że nie jesteś łatwym przeciwnikiem.

W związku z sytuacją, która miała miejsce w dniu 1 marca na granicy Nadleśnictw Cisna i Lutowiska – Apelujemy o ostrożność! Dbajcie o swoje bezpieczeństwo – przestrzegają przedstawiciele Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne.

Mimo złej pogody turyści ciągle odwiedzają Bieszczady
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE