Sport w telewizji. KRRiT tworzy nową listę transmisji. Co zobaczymy?

i

Autor: Pexels.com

Wydarzenia

Sport w telewizji. KRRiT tworzy nową listę transmisji. Co zobaczymy?

2023-09-25 17:58

KRRiT chce nowej listy transmisji wydarzeń sportowych. Stąd pomysł na przeprowadzenie konsultacji społecznych. Ich celem jest zebranie opinii i uwag zainteresowanych stron oraz takie ukształtowanie treści rozporządzenia, by było ono zgodne z interesem widzów, nadawców i właścicieli praw, a także z przepisami ustawy o radiofonii i telewizji – poinformowała w poniedziałek KRRiT.

KRRiT chce nowej listy transmisji wydarzeń sportowych

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji prowadzi prace nad aktualizacją swojego rozporządzenia z 17 listopada 2014 r. w sprawie listy ważnych wydarzeń sportowych, które muszą być transmitowane w ogólnodostępnych, bezpłatnych kanałach telewizyjnych. Jak przypomina KRRiT, podstawą rozporządzenia jest ustawa z 17 listopada 2014 r., która umożliwia aktualizację tej listy.

W artykule 20b ustęp 2 ustawy o radiofonii i telewizji są wymienione następujące ważne wydarzenia sportowe: letnie i zimowe Igrzyska Olimpijskie; półfinały i finały mistrzostw świata i Europy w piłce nożnej, a także wszelkie inne mecze w ramach tych imprez z udziałem reprezentacji Polski, w tym mecze eliminacyjne; inne mecze z udziałem reprezentacji Polski w piłce nożnej w ramach oficjalnych rozgrywek oraz mecze z udziałem polskich klubów w ramach Ligi Mistrzów i Pucharu UEFA.

W rozporządzeniu z 17 listopada 2014 r. listę tę uzupełniono między innymi o półfinały i finały mistrzostw świata i Europy w piłce siatkowej kobiet i mężczyzn, a także wszelkie inne mecze w ramach tych imprez z udziałem reprezentacji Polski (w tym mecze eliminacyjne); zawody Ligi Światowej w piłce siatkowej mężczyzn rozgrywane w Polsce oraz mecze w ramach tej imprezy poza granicami kraju z udziałem reprezentacji Polski; półfinały i finały mistrzostw świata i Europy w piłce ręcznej mężczyzn, a także wszelkie inne mecze w ramach tych imprez z udziałem reprezentacji Polski (w tym mecze eliminacyjne); Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym; zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich; Mistrzostwa Świata w lekkoatletyce. Te wydarzenia sportowe mają znaleźć się na nowej liście KRRiT.

ZOBACZ: Afera w Sanoku. W miejsce „obscenicznych rzeźb” chcą postawić figurki Maryi

Transmisje sportowe w telewizji. Co nowego?

Nowa lista ma obejmować także: półfinały i finały mistrzostw świata i Europy w koszykówce mężczyzn, a także inne mecze w ramach tych imprez z udziałem reprezentacji Polski (w tym mecze eliminacyjne); mecze z udziałem zawodniczek i zawodników z Polski w ramach turniejów tenisowych zaliczanych do Wielkiego Szlema: Australian Open, Roland Garros, Wimbledon i US Open; mecze z udziałem polskich klubów w ramach Ligi Konferencji UEFA i Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce.

Z dotychczasowej listy transmisji mają zostać usunięte zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich kobiet. Lista z 2014 r. nie obejmowała również Ligi Konferencji, która jest rozgrywana od 2021 r. Widniejące na liście zawody siatkarskiej Ligi Narodów FIVB zostały zastąpione w 2017 r. rozgrywkami Ligi Światowej FIVB.

48.FPFF w Gdyni. Gala finałowa
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE